Czytaj także: Mularczyk: Prezes mnie nie posłuchał
Powstające przy ul. Kościuszki obiekty instytutu są w większości gotowe. Ostatnie prace trwają w budynku z basenem i na płycie głównego boiska. - W zasadzie można już korzystać z hali sportowej, budynku dydaktycznego i zewnętrznych boisk treningowych, teraz kończymy techniczne odbiory - mówi kanclerz uczelni Zbigniew Zieliński.
Spacer po pachnących świeżością, czekających na pierwszych studentów obiektach robi wrażenie. Wszystko naszpikowane nowinkami technicznymi. - Podłoga hali sportowej to specjalna konstrukcja pokryta nawierzchnią Mondo. Taką samą, jaka wykorzystywana była w obiektach na olimpiadzie w Pekinie - zdradza jedną z ciekawostek kanclerz Zieliński.
Na hali można rozgrywać zawody we wszystkich halowych dyscyplinach. Potrzebne urządzenia rozkłada się bądź ukrywa jednym przyciśnięciem pilota. Widownia liczy sześćset miejsc. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można ja powiększyć niemal dwukrotnie. - Wszystkie obiekty nadzoruje elektroniczny system, który odpowiada za temperaturę, wentylację, oświetlenie i moni- toring - dodaje Zieliński.
Na początku studenci będą mogli korzystać z hali sportowej, budynku dydaktycznego i boisk zewnętrznych. Basen, w którym właśnie układane są kafelki, ma być gotowy do końca roku. Jego oddanie do użytku zależy od czasu, jaki zajmą techniczne odbiory. W budynku z basenem znajdą się też laboratoria do fizjoterapii i całkowita nowość w Nowym Sączu - komora kriogeniczna. W takiej komorze wykorzystuje się niskie temperatury (nawet poniżej minus 100 stopni Celsjusza) w leczeniu kontuzji i zabiegach odnowy biologicznej.
Dzięki nowemu instytutowi, sądecka PWSZ będzie mogła kształcić co roku nawet 800 dodatkowych studentów. Z myślą o nich trwają starania o uruchomienie nowego kierunku - fizjoterapii.
Uczelnia podtrzymuje obietnicę udostępnienia obiektów dla zawodników z sądeckich klubów sportowych Start i Dunajec (na ich terenach powstał instytut) oraz wszystkich mieszkańców Nowego Sącza.
Koszt budowy wynosi blisko 46,5 mln zł. Ponad połowa pochodzi z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, reszta to wkład własny pozyskany przez uczelnię z budżetu państwa.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
