https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz jest stworzony dla rowerów, tylko nie ma ścieżek

Katarzyna Gajdosz-Krzak
Masa Krytyczna powraca. Rowerzyści raz w miesiącu przejadą przez Sącz, apelując o bezpieczne ścieżki
Masa Krytyczna powraca. Rowerzyści raz w miesiącu przejadą przez Sącz, apelując o bezpieczne ścieżki Damian Radziak
Sądeczanie chcieliby poruszać się po mieście na rowerach. - Ścieżek dla nas brak, a te które są, prowadzą donikąd - narzekają cykliści.

Kiedy Janusz Czerwiński chce pojeździć na rowerze, udaje się do Popradu na Słowacji.

- Wynajmuję hotel i spędzam tam jakiś czas, organizując sobie wycieczki rowerowe. A przecież turyści mogliby po to przyjeżdżać do Nowego Sącza i tu zostawiać pieniądze. Gdybyśmy oczywiście mieli tak samo rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych - mówi Czerwiński.

Wspólnie z innymi amatorami jazdy na rowerze bierze udział w Sądeckiej Masie Krytycznej. To nieformalny ruch społeczny, który organizuje w ostatni piątek każdego miesiąca spotkania rowerzystów. Wspólnie przejeżdżają ulicami miasta. W ten sposób chcą zwrócić uwagę władz Nowego Sącza na swoje potrzeby.

- Przede wszystkim zależy nam, żeby w mieście przybyło ścieżek rowerowych i poprawiło się bezpieczeństwo na tych już istniejących - mówi Grzegorz Wojtarowicz, przewodniczący Sądeckiej Masy Krytycznej. Twierdzi, że po niektórych ścieżkach trudno się poruszać. Tak według niego jest na trasie prowadzącej ulicą Lwowską w stronę Piątkowej.

Zobacz, jak wyglądał Nowy Sącz przed laty [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

- Są tam wysokie krawężniki, kanały, a w dodatku odchodzą boczne drogi, z których kierowcy nie są w stanie zauważyć nadjeżdżającego rowerzysty - mówi Wojtarowicz.

Paweł Kogut z kolei zauważa, że trudno dostać się rowerem na nowo powstałą ścieżkę prowadzącą przez most na obwodnicy północnej.

- Wydaje się, że ścieżka wzdłuż al. Piłsudskiego jest najbardziej bezpieczna, ale też tak oblegana przez rowerzystów, że trudno się tam minąć - mówi Grzegorz Fecko, sądecki radny. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta interpelował o utworzenie ścieżki rowerowej wzdłuż Kamienicy od ul. Tarnowskiej, bulwarem Rysiów aż do ul. Prażmowskiego.

- Co prawda równolegle ulicami bulwar Narwiku i Kilińskiego wiedzie ścieżka rowerowa, ale trudno mówić o bezpiecznej jeździe, gdy rowerzystów mijają wielkie ciężarówki - mówi radny.

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu analizuje obecnie możliwość wykonania ścieżki, o którą wnioskuje radny.

- Przygotowywane rozwiązania muszą być jeszcze skonsultowane i zaopiniowane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej - mówi Renata Stawiarska z biura prasowego prezydenta miasta.

Dodaje, że MZD ogłosił już przetargi na budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Witosa i w ciągu ul. Kamiennej, gdzie powstanie też chodnik. Pierwsza z planowanych ścieżek ma łączyć się z istniejącą na moście północnym.

- Miasto na bieżąco podejmuje kroki związane z poprawą istniejącej infrastruktury rowerowej. Tam, gdzie to możliwe, wydziela też kolejne ciągi rowerowe bądź pieszo-rowerowe - przekonuje Stawiarska.

WIDEO: Wiosenny serwis rowerowy. Co trzeba sprawdzić?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lemur
A ja ma hulajnoge i kce drogi dla hulajnogi .A co .

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska