Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Łukasz Połomski o sądeckich mieszczanach. Promocja książki przerosła oczekiwania organizatorów

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Łukasz Połoski i książkowa wersja jego pracy doktorskiej pt. „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867-1939”. Na spotkanie autorskie do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przyszło ponad sto osób
Łukasz Połoski i książkowa wersja jego pracy doktorskiej pt. „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867-1939”. Na spotkanie autorskie do Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przyszło ponad sto osób Janusz Bobrek
Literatura naukowa poświęcona historii Nowego Sącza i jego mieszkańców wzbogaciła się o książkę Łukasza Połomskiego „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867-1939”. Publikację wydało rzeszowskie wydawnictwo Libra.

Książka powstawała przez siedem lat i poświęcona jest pięciu zagadnieniom na przestrzeni lat 1867-1939. Dlaczego akurat taka cezura czasowa?

- Rok 1867 to czas, kiedy w imperium austro-węgierskim dokonują się wielkie przemiany, które skutkują tym, że buduje się polskie społeczeństwo. Austriacy pozwalają w Galicji tworzyć mnóstwo towarzystw, stowarzyszeń, które bardzo szybko angażują całe społeczeństwo mieszczan, szczególnie tutaj w Nowym Sączu. Ta data początkowa 1867 jest niezwykle ważna, ponieważ epoka autonomii galicyjskiej rozwija się i następuje przerwanie tego rozwoju w 1914 roku w czasie pierwszej wojny światowej do 1918 roku i potem mamy okres międzywojnia. Te dwie epoki starałem się ze sobą zestawić. Mamy mit międzywojnia, taki różowy można powiedzieć, choć nie do końca zdajemy sobie sprawę, że to międzywojnie to był czas niezwykle skomplikowany, niezwykle trudny i niezwykle biedny, kiedy Nowy Sącz zmagał się z takimi problemami, jakich nie znał. Przez okres autonomii galicyjskiej miasto niezwykle się rozwijało, a tych czynników było mnóstwo, które miały wpływ na rozwój Nowego Sącza, chociażby kolej. Okres międzywojnia to była całkiem inna rzeczywistość, z którą musieli się zmierzyć często ci sami ludzie, którzy działali przed 1914 rokiem – odpowiada Łukasz Połomski.

Dr Łukasz Połomski jest historykiem, nauczycielem i publicystą. Absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Twórca i dyrektor programu historycznego Sądecki Sztetl, poświęconego wieloetnicznej historii ziemi sądeckiej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Sądecczyzny i mniejszości narodowych, często goszczący na łamach „Gazety Krakowskiej”.

Spotkanie z Łukaszem Połomskim poprowadziła Edyta Danielska, na co dzień dyrektor Zespołu Szkół Społecznych „Splot” w Nowym Sączu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska