Tysiące zdjęć sądeckiego fotografa trafiło do archiwum
Archiwum Narodowe w Krakowie pochwaliło się, że cenny zbiór fotografii Stanisława Pennara wzbogacił sądecki oddział Archiwum. Z jego zdjęć wykonywane były przed wojną pocztówki. W skład kolekcji wchodzi kilka albumów (niektóre z inicjałami właściciela) i pewna ilość zdjęć luzem, dokumentujące liczne wycieczki krajowe i zagraniczne oraz wydarzenia publiczne, które miały miejsce w Nowym Sączu.
Defilady członków Sokoła, przemarsze żołnierzy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz zwykli mieszkańcy miasta i regionu. Ponadto są tam cenne fotografie z budowy zapory wodnej w Rożnowie, zamku w Nowym Sączu, powodzi z 1934 r. z różnych zawodów sportowych, itp. Wszystkie z nich zostaną uporządkowane i za jakiś czas udostępnione.
Stanisław Pennar fotografował oblicze wojny
Łukasz Połomski, znany historyk, nauczyciel, publicysta, który stoi na czele Stowarzyszenia Sądecki Sztetl, szczegółowo przedstawia życie Stanisław Pennar. Okazuje się, że był on człowiekiem wielu talentów, a w czasie II wojny światowej, współpracował z podziemiem polskim – dokumentował z ukrycia egzekucje. Miał wiele pasji, ale największą z nich była fotografia.
Wielokrotnie nagradzano go w ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Zdobył m. in. III nagrodę na konkursie fotografii „Przewodnika katolickiego” w Poznaniu.
- Pasja fotograficzna stała się niezwykle cenna dla ruchu oporu w Nowym Sączu. Niemcy zabronili wykonywania fotografii, aby nie dokumentować ich zbrodniczego postępowania. W czasie okupacji zakład fotograficzny na Jagiellońskiej 4 „Fotosport” był własnością Pennara oraz Władysława Kudlika. Po utworzeniu ruchu oporu punkt ten stał się zakamuflowaną komórka wywiadu. Jej członkowie spotykali się co czwartek, żeby niby zagrać w karty, a tak naprawdę rozmawiali o pracy w podziemiu. Pracownicy „Fotosportu” robili to co potrafili najlepiej – zdjęcia. Zajmowali się fotografowaniem obiektów strategicznych oraz według wielu przekazów, także egzekucjami - brzmi fragment publikacji Połomskiego.
Według licznych relacji sądeckich Żydów fotografował egzekucje na cmentarzu przy ul. Rybackiej, m.in. tę największą 29 kwietnia 1942 r. Niestety, zarówno klisze i fotografie zaginęły, a mogłyby one zobrazować okrucieństwo niemieckiego okupanta.
Jesienią 1943 r. aresztowano pracowników „Fotosportu” – Emila Hyżego, Kudlika i Stanisława Pennara. Niemcy złapali ich podczas jednego z czwartkowych spotkań. Hyży i Kudlik zostali rozstrzelani 11 listopada 1943 r. w Młodowie, koło Piwnicznej. Stanisława rozstrzelano w Kłodnem koło Męciny, 12 stycznia 1944 r.
