https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 80. rocznicy zakończenia okupacji hitlerowskiej w Gorlicach. Wiązanki kwiatów złożono pod obeliskiem upamiętniającym bohaterów

Lech Klimek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tradycyjnie, 17 stycznia w Gorlicach odbyły się uroczystości upamiętniające zakończenie okupacji hitlerowskiej w naszym mieście. O godzinie 12 przed budynkiem Sklarczykówki, odbyły się oficjalne uroczystości patriotyczne, związane z 80. rocznicą tego wydarzenia. Wzięli w niej udział kombatanci, młodzież, przedstawiciele organizacji społeczny, samorządowcy i przedstawiciele służb mundurowych.

Szkoły, służby mundurowe, i samorządy wystawiły tej okazji poczty sztandarowe. Okazjonalną modlitwę odmówił proboszcz gorlickiej bazyliki, ksiądz Stanisław Ruszel. Przed obeliskiem upamiętniającym bezimienne ofiary z czasów II wojny złożono kwiaty.

- Zebraliśmy się tutaj, aby wspólnie oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny – mówił Rafała Kukla, burmistrz Gorlic. - To dzień szczególnej pamięci i refleksji. 17 stycznia 1945 roku zakończył się czas niewyobrażalnego terroru i cierpienia. Lada okupacji, niosące śmierć, ból i zniszczenie na zawsze odcisnęły swoje piękno naszej społeczności - dodał.

Burmistrz przypomniał, że podczas II wojny światowej, w czasach, gdy nasze miasto ledwo podniosło się z gruzów po koszmarze bitwy roku 1915, po raz kolejny Gorlice i Ziemia Gorlicka poniosły ogromną ofiarę. Śmierć na ołtarzu Ojczyzny, z rąk hitlerowców poniosło ponad 8 200 mieszkańców. Niemal całkowicie zgładzona została społeczność gorlickich Żydów. Rozstrzelania, łapanki, egzekucje, aresztowania, rabunki i prześladowania stały się dla gorliczan codziennością. W budynku Sklarczykówki mieściła się siedziba Gestapo gdzie Niemcy, hitlerowscy oprawcy dokonywali okrutnych przesłuchań, egzekucji i dopuszczali się kaźni na polskich patriotach. Okupacja i działania wojenne zniszczyły także gorlicki przemysł i handel. Systematycznie wynaradawiano polskie szkoły, a nauczanie o ojczystej historii i języku karano zsyłkami do obozów śmierci.

- Choć Okupacja zakończyła się 80 lat temu, jej ślady obecne są do dziś w historiach naszych rodzin - mówił. - W opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie i w miejscach pamięci rozsianych po całym mieście. Każde z tych miejsc przypomina nam, jak wielką cenę zapłacili nasi przodkowie za to, byśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju - podkreślił burmistrz.

15 stycznia 1945 roku 38. Armia gen. Kiryłła Moskalenki wchodząca w skład 4. Frontu Ukraińskiego skierowała się na Jasło, Gorlice i Nowy Sącz. Ta operacja nazwana wiślańsko-odrzańską, poskutkowała wycofaniem się wojsk hitlerowskich i wkroczeniem armii radzieckiej do Gorlic 17 stycznia 1945 roku.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska