Dokumenty Zjazdu
Na zjeździe obok przedstawicieli społeczności łemkowskiej licznie stawili się też samorządowcy z terenu powiatu gorlickiego. Gościem zjazdu był również Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski któremu towarzyszyli Stanisław Kaszyk, pełnomocnik wojewody małopolskiego do spraw współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i przedstawicielami środowisk lokalnych województwa małopolskiego oraz Justyna Czopek, doradczyni wojewody.
- Od 35 lat zrzeszają się państwo w społecznej organizacji Zjednoczenia Łemków z całej Polski - mówił wojewoda.- Dziękuję za wasze zaangażowanie i troskę o kulturę łemkowską, której szczególnym świętem jest Łemkowska Watra w Zdyni - dodał.
Zjazd wyłonił skład zarządu zjednoczenia w którym doszło do niewielkich zmian. Ta najbardziej istotna to rezygnacja z pracy w zarządzie Natalii Hładyk, jej miejsce w fotelu sekretarza zarządu zajęła Aleksandra Bajus.
Grzegorz Trochanowski ponownie został wybrany przewodniczącym prezydium Zarządu Głównego ZŁ a skład prezydium uzupełniają Anna Bukowska, Stefan Kłapyk, Grzegorz Suchanicz i Łukasz Gyba.
Zjazd przyjął trzy ważne dokumenty.
Uchwała XII Zjazdu Zjednoczenia Łemków
Delegaci uznali wojnę Federacji Rosyjskiej z Ukrainą za akt ludobójstwa XXI wieku. Wyrazili też podziękowanie rządowi Rzeczypospolitej Polskiej, społeczeństwu polskiemu i Łemkom wspomagającym Ukrainę w walce z wrogiem wolnego świata. Podkreślili, że zimą 2022 roku, gdy setki tysięcy obywateli Ukrainy znalazło schronienie w Polsce, doszło do prawdziwego, niezależnego od deklaracji polityków, pojednania polsko-ukraińskiego.
- Zwracamy się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o polityczne potępienie deportacji z lat 1944–1950, ich prawne zakwalifikowanie jako przestępczych aktów ówczesnych władz Państwa Polskiego, a także naprawienie szkód materialnych spowodowanych akcją „Wisła” w 1947 roku - czytamy w uchwale a jej pełny tekst można znaleźć TUTAJ.
Odezwa Delegatów na XII Zjazd Zjednoczenia Łemków
Uczestnicy zjazdu przypomnieli, ze w 1990 r. ich organizacja po raz pierwszy wystąpiła jako rzecznik praw ukraińskiej społeczności Łemków w Rzeczypospolitej Polskiej.
- Naszym głównym zadaniem było przetrwać, aby skutecznie i systematycznie działać na rzecz naszej społeczności w demokratycznym państwie - napisali. - Stwierdzamy zatem, że wytrwaliśmy, nie ulegając koniunkturze i konsumpcji. Nie zmieniliśmy postrzegania naszego świata, naszych wartości, nie manipulowaliśmy Łemkami i Łemkowszczyzną. Stało się tak, bo szanowaliśmy i szanujemy kanony cywilizacji europejskiej w sferze antropologicznej, aksjologicznej, prawnej i politycznej - dodali.
Pełna treść odezwy delegatów znajduje się TUTAJ.
Rezolucja Delegatów na XII Zjazd Zjednoczenia Łemków
Ostatni dokument przyjęty przez zjazd dotyczy nadal toczącego się śledztwa, prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Sosnowcu w sprawie rzekomo nieuzasadnionych zwrotów mienia Skarbu Państwa na rzecz osób wysiedlonych w ramach akcji „Wisła”. Delegatom przedstawił go Stefan Kłapyk.
- Apelujemy przede wszystkim o zaprzestanie bezpodstawnych ataków medialnych pod adresem Łemków - czytał. - Pomimo, iż trwają one co najmniej od połowy 2021 r. Pani Poseł Barbara Bartuś nie przedstawiła ani jednego przypadku nielegalnego działania Łemków, starających się o odzyskanie mienia utraconego po wysiedleniu w ramach Akcji „Wisła”. W marcu 2021 r. decyzją Prokuratora Generalnego w Prokuraturze Okręgowej w Sosnowcu powołany został Zespół Prokuratorów w celu prowadzenia śledztwa w zakresie postępowań dotyczących rzekomo nieuzasadnionych zwrotów mienia wysiedlonym w Akcji „Wisła”. Śledztwo to trwa cztery lata i z niezrozumiałych powodów jeszcze formalnie nie zostało zakończone - dodała.
Pełna treść dokumentu można poznać TUTAJ, a delegaci przyjęli go jednogłośnie.
Spośród kilkudziesięciu tysięcy hektarów samych nieruchomości leśnych, które Łemkowie utracili wskutek akcji „Wisła”, po wieloletnich staraniach w postępowaniach administracyjnych i procesach sądowych niektórzy z nich odzyskali działki leśne o łącznej powierzchni zaledwie około 900 ha.
- To jest cała prawda o rzekomym „wyłudzaniu i rozkradaniu mienia państwowego” - podkreślał Stefan Kłapyk. - .Jak ona wygląda w porównaniu z kreowaną przez niektóre środowiska „największą aferą finansową w ostatnich latach”? To jest skandal z którym musimy walczyć; to jest zło, które nie może zbierać swoich owoców - podkreślił.
