https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żegiestów, Krynica-Zdrój i Muszyna. Słynne uzdrowiska na archiwalnej fotografii. Te miejsca już przed wojną oblegali turyści

Joanna Mrozek
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Już nawet sto lat temu wielkim powodzeniem cieszyła się Krynica-Zdrój, głównie ze względu na lecznicze wody mineralne, ale kuracjusze i wczasowicze kierowali się również do dwóch malowniczych miejscowości nad Popradem: Żegiestowa i Muszyny. W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego jest wiele zdjęć sądeckich sądeckich uzdrowisk. Malownicze miejscowości, wille, domy wczasowe czy pijalnie wód przyciągały turystów.

Uzdrowiska popularne jeszcze przed wojną

  • Krynica-Zdrój

    Pierwsze domy zdrojowe w Krynicy- Zdroju stanęły już w połowie XIX wieku, a jej rozwój do czasów międzywojnia to zasługa kolejno m.in. Józefa Dietla, Henryka Ebersa czy Rudolfa Zubera. Sądecka perła uzdrowisk swoją popularność zawdzięcza także dostępności – w 1911 roku doprowadzono tu kolej, zaś na krótko przed wybuchem II wojny światowej, w 1937 roku otwarto kolej linowo-torową na Górę Parkową.

  • Żegiestów

    Status uzdrowiska uzyskał w 1924 roku, a leczono tu choroby układu trawienia i reumatologiczne. Podobnie w latach 20. XX wieku Muszyna stała się uzdrowiskiem. W 1932 dokonano tu odwiertu dwóch pierwszych źródeł mineralnych: Antoni i Wanda.

  • Muszyna

    W latach dwudziestych XX wieku  stała się uzdrowiskiem, a w 1930 roku została przyjęta do Związku Uzdrowisk Polskich. Jednak dwa pierwsze źródła odwiercono dopiero w 1932 roku. Dzięki długiej historii Muszyna może poszczycić się ciekawymi zabytkami. Urocza, małomiasteczkowa drewniana zabudowa (znajdująca się na Szlaku Architektury Drewnianej) zachowała się zwłaszcza przy ulicy Kościelnej. Tu także stoi barokowy kościół świętego Józefa z lat 1676–1728.

Narodowe Archiwum cyfrowe - cenne źródło historii

Na poniższym wideo można zobaczyć porównanie archiwalne zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego porównane z tymi współczesnymi:

Narodowe Archiwum Cyfrowe to centralne archiwum państwowe podległe Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych, utworzone w 1955 w Warszawie jako Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, obecną nazwę nosi od 2008

NAC jest pierwszym polskim archiwum cyfrowym, tzn. instytucją powołaną w celu gromadzenia, przechowywania i udostępniania materiałów archiwalnych w postaci cyfrowej oraz zarządzania nimi.

Działania NAC skupiają się na dwóch płaszczyznach: przechowywaniu, ewidencjonowaniu i udostępnianiu dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej oraz digitalizacji analogowych materiałów archiwalnych, przejmowaniu i wieczystym przechowywaniu dokumentacji elektronicznej wytwarzanej – głównie – w instytucjach administracji państwowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska