Jeszcze w ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Piotr Bromber odwiedził sądeckie uczelnie oraz Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Jego wizyta odbyła się w ramach uruchomienia kierunku medycznego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu, która wkrótce przekształci się w Akademię Nauk Stosowanych. Już kilka miesięcy temu Przemysław Czarnek, minister edukacji także poprał pomysł utworzenia wydziału lekarskiego podkreślając, że w naszym kraju brakuje 50 tys. lekarzy. Udało się już praktycznie zebrać kadrę do utworzenia tego kierunku na sądeckiej uczelni
- Przed nami jeszcze wiele kroków i pojawia się pytanie czy to może się nie udać? Oczywiście bierzemy to pod uwagę, ale jesteśmy na dobrej drodze. Na tym etapie jest pełna zgoda Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia na utworzenie tego. W przyszłości po sześćdziesięciu lekarzy ma szansę kształcić się na każdym roczniku w Nowym Sączu - mówi poseł PiS Patryk Wicher.
Podczas rozmowy z radą medyczną szpitala w Nowym Sączu poruszono temat rozwoju placówek medycznych i ich ulepszana, nie tylko tej nowosądeckiej, ale także szpitali w Limanowej i Krynicy, które będą partnerami tego przedsięwzięcia. Chodzi głównie o to, aby mogły spełniać warunki potrzebne do przeprowadzania w nich praktyk dla przyszłych lekarzy.
- Będziemy starać się pozyskiwać środki, żeby dodatkowa kadra zaczęła pracować też w sądeckim szpitalu, chodzi głównie o profesorów, doktorów habilitowanych oraz doktorów. Oczywiście mamy już lekarzy, którzy zapisali się do prowadzenia wykładów. Będziemy także starali się udoskonalać niektóre oddziały, podnosić ich rangę i jakość, zapewniać odpowiedni sprzęt. Stopniowo szpital będzie podlegał pełnej metamorfozie - tłumaczy poseł.
Jeśli uda się utworzyć tzw. kierunek lekarski na sądeckiej uczelni, to byłby to jedyny taki kierunek w regionie sądeckim, gdzie przyszli medycy mogliby przygotowywać się do bardzo potrzebnego zawodu. Być może po zakończeniu nauki, absolwenci zasililiby szeregi sądeckiego czy limanowskiego szpitala.
- To nie tylko podniesienie jakości, zwiększenie bezpieczeństwa regionu, ale także podniesienie prestiżu. Nowy Sącz nareszcie stanie się miastem akademickim - Akademia Nauk Stosowanych z kierunkiem lekarskim i Wyższa Szkoła Biznesu z kierunkiem prawo pozwala na to, że nasze uczelnie będą miały wszystkie prestiżowe kierunki i pozwolą zatrzymać młodych ludzi na Sądecczyźnie - mówi Wicher.
Plany są ambitne, poseł liczy, że już od przyszłego roku akademickiego 2023/2024 uda się uruchomić kierunek lekarski. Przyszli medycy kształciliby się na PWSZ (wkrótce Akademii Nauk Stosowanych) przez sześć lat. Marszałek Witold Kozłowski zdecydował także, że przekaże cały teren wraz z nieruchomością w Dąbrowie dla przyszłego wydziału lekarskiego. W budynku mieścił się oddział zakaźny, a wcześniej oddział psychiatryczny. Miał on zostać przekształcony w Ośrodek Dziedzictwa Kultury Niematerialnej, jednak zrezygnowano z tego pomysłu. W testamencie darczyńca zaznaczył, że budynek w Dąbrowie ma zostać zaadaptowany na usługi medyczne.
- Sądeckie królowe Instagrama. Są młode i robią karierę
- Top krótkich wyjazdów godzinę od Nowego Sącza
- Czy prace na stadionie Sandecji są prowadzone bez pozwolenia? Nadzór bada sprawę
- Michał Szczygieł o tym, co wyzwala w nim adrenalinę
- W lasach Beskidu Wyspowego pojawiają się pierwsze grzyby
- 10 miejsc idealnych na upalny dzień. To nie tylko baseny i kąpieliska
