W wrześniu br. wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące zwiększenia opieki psychologiczno - psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Tymczasem w Nowym Sączu nie ma poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, została zlikwidowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia kilka lat temu. Rodzice muszą szukać ratunku dla swoich dzieci w innych miastach lub płacić za porady w prywatnych gabinetach.
- Jako psycholog i pedagog szkolny z dwudziestoletnim doświadczeniem jestem przekonana, że młodym ludziom w okresie dojrzewania pomoc i wsparcie psychologów - terapeutów jest bardzo potrzebna - mówi Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.
Problem rozwiązałaby decyzja radnych o przydzieleniu pieniędzy na etaty dla psychologów w sądeckich szkołach. Iwona Mularczyk zamierza ich do tego przekonywać.
Tymczasem zdaniem Małgorzaty Belskiej, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza sądeckie dzieci nie są zostawione bez opieki, bo w mieście działa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, która wydaje orzeczenia na potrzeby szkół.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, takie jak ta mieszcząca się przy ul. Broniewskiego 5 w Nowym Sączu, zarządzane są przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, należą do systemu oświaty, a nie opieki zdrowotnej (nie świadczą opieki medycznej refundowanej przez NFZ). Zajmują się przede wszystkim wydawaniem opinii o potrzebach kształcenia specjalnego, diagnozują problemy w nauce, prowadzą terapię logopedyczną itd. Choć w rozporządzeniu z 2013 r. o szczegółowych zasadach funkcjonowania poradniach psychologiczno-pedagogicznych MEN wymienia wśród zadań „udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologicznej i pedagogicznej” to jednak młodzi ludzie z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, a także zaburzeniami zachowania i odżywiania, np. anoreksją i bulimią nie będą tam leczeni.
- Zawsze staramy się pomóc, skierować rodziców z ich dzieckiem do odpowiedniego specjalisty. Najbliższe poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży są w Krakowie, Tarnowie i w Limanowej - mówi kierująca Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Nowym Sączu Katarzyna Malik - Ziętek.
Z ogólnopolskich danych wynika, że tylko w 2017 r. odnotowano 730 próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Są to jednak tylko próby odnotowane. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, na każdą zarejestrowaną próbę samobójczą przypada od 100 do 200 niezarejestrowanych.
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć