https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Po pomoc psychologa i psychiatry młodzież jeździ do Limanowej

Katarzyna Tokarczyk
Pixabay.com
Sądecka młodzież i dzieci, które potrzebują pomocy psychologicznej lub psychiatrycznej musi jeździć do Krakowa, Tarnowa lub Limanowej. W Nowym Sączu nie ma poradni refundowanej przez NFZ.

W wrześniu br. wejdzie w życie rozporządzenie ministra zdrowia dotyczące zwiększenia opieki psychologiczno - psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Tymczasem w Nowym Sączu nie ma poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, została zlikwidowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia kilka lat temu. Rodzice muszą szukać ratunku dla swoich dzieci w innych miastach lub płacić za porady w prywatnych gabinetach.
- Jako psycholog i pedagog szkolny z dwudziestoletnim doświadczeniem jestem przekonana, że młodym ludziom w okresie dojrzewania pomoc i wsparcie psychologów - terapeutów jest bardzo potrzebna - mówi Iwona Mularczyk, przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza.
Problem rozwiązałaby decyzja radnych o przydzieleniu pieniędzy na etaty dla psychologów w sądeckich szkołach. Iwona Mularczyk zamierza ich do tego przekonywać.
Tymczasem zdaniem Małgorzaty Belskiej, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza sądeckie dzieci nie są zostawione bez opieki, bo w mieście działa Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, która wydaje orzeczenia na potrzeby szkół.

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, takie jak ta mieszcząca się przy ul. Broniewskiego 5 w Nowym Sączu, zarządzane są przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, należą do systemu oświaty, a nie opieki zdrowotnej (nie świadczą opieki medycznej refundowanej przez NFZ). Zajmują się przede wszystkim wydawaniem opinii o potrzebach kształcenia specjalnego, diagnozują problemy w nauce, prowadzą terapię logopedyczną itd. Choć w rozporządzeniu z 2013 r. o szczegółowych zasadach funkcjonowania poradniach psychologiczno-pedagogicznych MEN wymienia wśród zadań „udzielanie dzieciom i młodzieży oraz rodzicom bezpośredniej pomocy psychologicznej i pedagogicznej” to jednak młodzi ludzie z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi, a także zaburzeniami zachowania i odżywiania, np. anoreksją i bulimią nie będą tam leczeni.
- Zawsze staramy się pomóc, skierować rodziców z ich dzieckiem do odpowiedniego specjalisty. Najbliższe poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży są w Krakowie, Tarnowie i w Limanowej - mówi kierująca Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną w Nowym Sączu Katarzyna Malik - Ziętek.
Z ogólnopolskich danych wynika, że tylko w 2017 r. odnotowano 730 próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Są to jednak tylko próby odnotowane. Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia, na każdą zarejestrowaną próbę samobójczą przypada od 100 do 200 niezarejestrowanych.

ZOBACZ KONIECZNIE

FLESZ: Bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Transmedica
Zapraszamy do Limanowej - do Centrum psychologicznego Transmedica, gdzie od września przyjmuje specjalista psychiatra dzieci i młodzieży - lek.Joanna Boroń Zyss. tel.733 451 423

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska