https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: szpital otworzy hotel

Paweł Szeliga
Budynki dawnej przychodni przy ulicy Długosza czeka w tym roku adaptacja na hotel
Budynki dawnej przychodni przy ulicy Długosza czeka w tym roku adaptacja na hotel Stanisław Śmierciak
Otwarcie ośrodka onkologii przy nowosądeckim szpitalu planowane jest we wrześniu, ale dyrekcja placówki już myśli o wygodzie pacjentów, którzy będą się tam leczyć. Zamierza przeprowadzić kapitalny remont zamkniętej przychodni urazowej przy ul. Długosza i przekształcić ją w hotel. Mogliby tam mieszkać pacjenci leczeni na onkologii, którzy nie wymagają hospitalizacji przez całą dobę, jak i ich bliscy.

Czytaj też: Instruktorzy nauki jazdy usłyszeli zarzuty korupcji

- Duża grupa chorych poddawanych na przykład chemioterapii przebywa na oddziale tylko przez kilka godzin - mówi dyrektor szpitala Artur Puszko. - Cykl leczenia trwa wiele dni, więc byliby narażeni na uciążliwe dojazdy. Hotel rozwiąże ten problem.

Z noclegu korzystaliby także krewni pacjentów. Przyjęto, że onkologia zapewni opiekę chorym na nowotwory co najmniej z terenu byłego województwa nowosądeckiego. Na tym obszarze mieszka ponad pół miliona osób.

  • Pomyśleliśmy też o rodzicach pacjentów z pediatrii - dodaje dyr. Puszko. - Wielu korzysta z możliwości przebywania ze swoimi chorymi dziećmi przez cały dzień. W hotelu mogliby zregenerować siły, wyspać się i rano wrócić do szpitala.

Na razie nie wiadomo, ile będzie kosztować przekształcenie byłej przychodni przy ulicy Długosza w hotel. Za wcześnie też, aby spekulować o cenie za wynajęcie pokoju. Artur Puszko zapewnia, że będzie ona symboliczna, ponieważ szpital nie może zarabiać na takiej działalności. Przewiduje natomiast pojawienie się w Nowym Sączu usług, których dotąd tutaj nie było, a są powszechne w ośrodkach onkologicznych, do których trafiają sądeczanie cierpiący na nowotwory.

Dodatkową ofertę ze specjalnymi odżywkami dla chorych onkologicznie osób wprowadzą apteki. Na pewno też na lokalnym rynku zafunkcjonują sklepy z perukami. Ubocznym skutkiem chemioterapii jest bowiem wypadanie włosów.

Konsultant wojewódzki ds. onkologii prof. Krzysztof Krzemieniecki przewiduje, że od tego roku w Polsce nie będzie rodziny, w której nie cierpiałby ktoś na nowotwór. Dlatego tak ważne jest, jego zdaniem, stworzenie sądeczanom możliwości leczenia na miejscu. Do tej pory chorzy z naszego regionu musieli szukać pomocy w ośrodkach onkologicznych w Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie czy Gliwicach.

- Zachorowalność na nowotwory rośnie, ponieważ żyjemy coraz dłużej - zauważa Artur Puszko. - Kiedyś ludzie nie dożywali raka, gdyż umierali na przykład na zapalenie płuc czy zawał. Dziś potrafimy skutecznie leczyć takie choroby. Natomiast z nowotworami wciąż musimy walczyć.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PACIENT
SZPITAL OTWORZY HOTEL DA DŁUGOSZA JEDEN NA ALEJACH DRUGI BO TAM JUŻ TAK SAMO PUSTO SIĘ ROBI . PYTAM DLACZEGO DYREKTOR NIE POSTARA SIĘ O SPECJALISTÓW TYLKO MUSIMY CHODZIĆ I SZUKAĆ PO PRYWATNYCH PRZYCHODNIACH .TO JEST DOPIERO CHORE I TO TRZEBA LECZYĆ NIE W HOTELU .
m
medyk
jaskółki ćwierkają, że prezio tego hotelu ma być sądeczanin Leszek Z. ponoć się przebranżawia do braży hotelarsko-medyczno-opiekuńczej heheh ....
k
kama
Dziwię się bardzo takim komentarzom. Cokolwiek dobrego nie zrobić - natychmiat negatywna riposta. A przeciez takie hotele są juz w niejednym mieście, gdzie mozna leczyć raka. Nasz szpitalny oddział onkologiczny własnie powstaje i za pare lat zapytalibysmy, gdzie był dyrektor,że nie pomyślał o hotelu dla chorych i ich rodzin. A to też zle, że będzie mozna kupić na miejscu odżywki czy peruki??? Gdzie wy żyjecie? Wszędzie węszycie podstęp i nawet nie wiem jak to nazwać! Sama byłam w sytuacji, gdzie po operacji onkologicznej szukałam miejsca, gdze można dostać wszystko co w takim przypadku potrzebne. Całe szczęście, że nie był to Nowy Sacz...
j
ja
Czyli wszyscy kombinują jak tu dodatkowo zarobić na chorych. Szpitalowi już nie wystarczy kontrakt z NFZ, będzie sobie dorabiał na hoteliku. A apteki już zacierają ręce: odżywki, peruki. Smutne...
Na zachodzie takie hotele przyszpitalne są oddawane organizacjom pozarządowym i wspierane przez sponsorów. Korzystający, np. rodzice małych dzieci wnoszą tylko symboliczną opłatę na pokrycie kosztów zużytych mediów i sprzątania.
J
Jolka
Chodzi o dobro pacjenta ,czy o wypchanie go ze szpitala dla oszczędności.? Hotel dla rodzin pacjentów to dobry pomysł.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska