Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. W Niedzielę Palmową zaczyna się Wielki Tydzień. Święty Okres dla Chrześcijan

Katarzyna Tokarczyk
Stanisław Śmierciak
Wielki Tydzień, a szczególnie Triduum Paschalne są najistotniejszymi elementami wiary katolickiej. W tych bowiem dniach wspominamy Mękę, Śmierć a przede wszystkim Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Sam Wielki Tydzień rozpoczynamy Niedzielą Palmową.

Przed nami czas w tradycji Kościoła Kościoła Katolickiego najważniejszy, rozpoczyna go Niedziela Palmowa jaka jest jej istota?

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym,Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa jest pamiątką triumfalnego wjazdu pana Jezusa do Jerozolimy, kiedy to rozentuzjazmowane tłumy Żydów wiwatowały na Jego cześć palmami, wznosząc okrzyki: „Hosanna Synowi Dawidowemu”. Te słowa stały się spełnieniem proroctwa o Synu Bożym. Tego dnia uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła.Procesja ta ma charakter triumfalny. Chrystus wkracza do świętego miasta jako Król i Pan. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Jej nieodzownym elementem jest czytanie bądź śpiewanie Męki Pańskiej z podziałem na role. Warto dodać, że na sądecczyźnie od wielu lat odbywają się konkursy na najpiękniejszą i najwyższą palmę Wielkanocną.Palma jest symbolem szczególnym, a do ich wykonania angażują się całe rodziny.

Ten triumf jest zapowiedzią Wielkiego Tygodnia?
Tak, a kolejne dni Wielkiego Tygodnia wprowadzają nas w wydarzenia męki, śmierci Chrystusa i jego zmartwychwstania. Te wydarzenia mają się dokonać jako wypełnienie proroctwa o Słudze Bożym.Triduum Paschalne to jedno wielkie święto zwycięstwa życia nad śmiercią.

A sama nazwa Triduum Paschalne, co się pod nią kryje?
„Triduum”, z łaciny, znaczy „trzy dni”, ponieważ mowa o wydarzeniach zbawczych Chrystusa mających miejsce w ciągu trzech dni Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota, a właściwie Wigilia Paschalna, ponieważ ich istota wyraża się w tym, co nazywa się „Paschą” Chrystusa, tj. ofiarą Jego męki i śmierci na krzyżu, która dopełniona w Jego zmartwychwstaniu przynosi ludzkości rzeczywiste wyzwolenie z grzechu i śmierci, zbawienie oraz nadzieję życia wiecznego.

Kiedy rozpoczyna się triduum Paschalne?
Rozpoczyna się w czwartek wieczorem mszą Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia Eucharystii jako znaku Bożej miłości. W Wielki Czwartek odbywa się w kościele tylko jedna Msza św. W Katedrze Biskup Diecezjalny poświęca oleje krzyżma,katechumenatu i chorych. Wszystkie obrzędy tego dnia podkreślają służebną postawę Chrystusa,który myje uczniom nogi, każąc im naśladować siebie. W relacji trzech Ewangelistów Mateusza, Marka i Łukasza, to była właśnie uczta paschalna, którą Jezus spożył ze swymi uczniami w przeddzień swej męki. Podczas niej ustanowił Najświętszy Sakrament swej obecności: Eucharystię, o czym mówi czytane wtedy w liturgii słowa z pierwszego listu św. Pawła do Koryntian.

Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa. Co się tego dnia odbywa w kościele?
Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego nazywany także dniem Krzyża - dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest dniem pełnym smutku,a jednocześnie najwłaściwszym dniem dla obudzenia na nowo naszej wiary, dla umocnienia naszej nadziei i odwagi niesienia przez każdego swego krzyża z pokorą, ufnością i zdaniem się na Boga. Jest to jedyny dzień w roku liturgicznym, kiedy nie jest sprawowana Msza Święta, jako że tego dnia Jezus – Baranek Paschalny – umierał na krzyżu za nasze grzechy, po czym został złożony w grobie. Te wydarzenia są też celebrowane podczas liturgii Męki Pańskiej. Bardzo skromna oprawa, obnażony ołtarz oraz kolor czerwony szat liturgicznych mają podkreślać pełen powagi i zadumy charakter tego dnia. Po Modlitwie Powszechnej, jest czytana Męka Pańska i adorowany Krzyż, na którym umierał nasz Zbawiciel. Po czym następuje już tylko rozdanie Komunii Świętej i przeniesienie Najświętszego Sakramentu okrytego welonem do specjalnego zaciemnionego miejsca w Kościele, zwanego ciemnicą, na znak złożenia Jezusa do grobu. Wielki Piątek to dzień ścisłego postu.

Wielka Sobota to dzień świąteczny poprzedzający bezpośrednio Wielkanoc - ostatni dzień Wielkiego Tygodnia?

Tak jest i jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Według Tradycji apostołowie rozpierzchli się po śmierci Jezusa, a jedyną osobą, która wytrwała w wierze, była Bogurodzica. Dlatego też każda sobota jest w Kościele dniem maryjnym. Tego dnia od wczesnych godzin rannych wierni adorują Najświętszy Sakrament, który znajduje się w tedy w Grobie Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy i parafialne grupy modlitewne. Liturgia Wielkiej Soboty jest bardzo bogata, bo jest liturgia ognia, światła i paschał, który jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Wśród święconych pokarmów nie może zabraknąć chleba, soli i baranka. Chleb dla oznacza ciało Pana Jezusa i jest najważniejszym z symboli. Sól symbolizuje sedno życia i prawdy, a baranek to symbol zwycięstwa dobra nad złem i życia nad śmiercią. Wielka sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Potem odprawiana jest msza rezurekcyjna, połączona z procesją, których celem jest obwieszczenie światu Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa. W procesji obok hostii w monstrancji niesiony jest krzyż procesyjny ozdobiony na tę okazję czerwoną stułą oraz figurka Jezusa Zmartwychwstałego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska