
ROŻNÓW: BELUARDA
W Rożnowie (gm. Gródek nad Dunajcem) znajduje się wieża oblężnicza zwana inaczej beluardą. Stanowi ona element nieukończonej twierdzy wzniesionej w I połowie XVI wieku z inicjatywy wybitnego teoretyka sztuki wojennej Jana Amora Tarnowskiego. Do czasów współczesnych przetrwał wspomniany beluard oraz mur kurtynowy wraz z bramą wjazdową.

NOWY SĄCZ: KAMIENICA LUBOMIRSKICH
To jeden z najstarszych budynków w stolicy regionu. Zabytkowy dom piętrowy przy ul. Franciszkańskiej 11 zbudowany został w pierwszej połowie XVII wieku, w stylu manierystycznym. Dziś zajmuje go Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego. W rejestrze z 1650 r. budynek zapisany został jako "obejście marszałkowskie" (Lubomirskich). W renesansowych piwnicach Kamienicy Lubomirskich organizowane są wystawy oraz inne wydarzenia kulturalne.

POWROŹNIK: CERKIEW
Drewniana łemkowska cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku zbudowana została prawdopodobnie w latach 1604-1606. Cerkiew, co jest typowe dla najstarszych świątyń łemkowskich, ma okna jedynie od strony południowej. Wewnątrz zachowano wystrój cerkiewny z najcenniejszymi zabytkami tej sztuki na obszarze dawnego „klucza muszyńskiego”. Teren świątyni otacza kamienny mur z XX-wiecznymi rzeźbami przedstawiającymi świętych. Cerkiew w Powroźniku to najstarsza łemkowska cerkiew w Polsce i jednocześnie jedna z najstarszych na terenie polskich Karpat. W czerwcu 2013 r. została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.