Dziecku łatwiej przyswoić zasady bezpiecznego zachowania poprzez spektakl niż prowadząc w szkole zwykłe pogadanki - wiedzą o tym specjaliści z Cel Edu Architektury projektów edukacyjnych i kulturalnych. To organizacja, która przygotowuje autorskie eventy, kreuje wydarzenia kulturalne oraz promuje działania edukacyjne. Jednym z jej ekspertów jest Anna Machacz, która na potrzeby naszej akcji napisała książkę „Psotni Rycerze”.
- To my, dorośli, mówimy najmłodszym, co jest w życiu ważne, czego się mają bać, czego unikać, a co może przynieść im radość. Dlatego tak ważnym elementem edukacji najmłodszych jest profilaktyka - twierdzi Machacz.
Słowo „profilakyka” często kojarzy się z nieatrakcyjnymi w formie i nudnymi pogadankami na temat zdrowia i bezpieczeństwa. Ale przedstawiciele Cel Edu próbują to zmienić.
- Niejednokrotnie zadawałam sobie pytanie, czy można uczyć prawidłowego przechodzenia przez jezdnię w sposób ciekawy, tak, by dziecko bawiło się doskonale, a zarazem uczyło niezwykle ważnych rzeczy. I dziś wiem, że można - mówi Machacz. I dodaje: - Wystarczy trochę wyobraźni i chęci, by stworzyć atrakcyjne, zabawne i pełne działań scenariusze warsztatów dla dzieci.
Jednym z przykładów przełamywania myślenia o profilaktyce jako czymś nudnym jest przedstawienie „Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach”, zrealizowane przez Straż Miejską Miasta Krakowa wraz z firmą Cel Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych.
REGULAMIN konkursu Bezpieczna droga do szkoły
- Interaktywny spektakl teatralny wciąga najmłodszych widzów w magiczny świat Czarodzieja Profilaktikusa, w którym można spotkać smoki, Strażników Światła, Zwierząt czy Dźwięków - opowiada Machacz.
Historie ukazane w przedstawieniu, w połączeniu z muzyką graną na żywo i śpiewem, przekazują ważne treści dotyczące zachowania na drodze, środków ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i reguł postępowania wobec obcych.
Innym przykładem jest wspomniana wcześniej bajka „Psotni Rycerze. Misja w Baśniogrodzie”, której bohaterowie zmagają się z psotami, które stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla mieszkańców tytułowego Baśniogrodu, a dla najmłodszych czytelników stają się ważnymi wskazówkami jak bezpiecznie funkcjonować w świecie pełnym znaków drogowych, przejść dla pieszych czy kolorowych sygnalizatorów.
- Mówienie o trudnych tematach, pokazanie mechanizmów rządzących światem może mieć formę niezwykłej zabawy, która będzie najlepszą drogą dotarcia do dzieci - podkreśla Machacz. - Świetnymi narzędziami do realizacji zadań poznawczych i wychowawczych są działania, które równocześnie kształtują wrażliwość dzieci i pozwalają na rozwijanie wyobraźni.
Według niej, profilaktyka nie musi, a właściwie, nie może być nudna.
- Tylko mądre działania pozwolą nam pokazać najmłodszym to co ważne. Nie zapominajmy, że czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał - kończy architekt edukacji.