
Konferencję organizuje Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Politechniki Krakowskiej (ul. Warszawska 24). Wstęp jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
Problemy ochrony konserwatorskiej zabytkowych obiektów od lat przyciągają uwagę historyków sztuki, architektów i inżynierów. Nowoczesne technologie pozwalają na coraz bardziej skuteczną opiekę nad zabytkami, ale też na coraz bardziej efektywne, a więc tańsze i wygodniejsze ich użytkowanie. Modernizacja takich obiektów wymaga jednak szczególnej wiedzy i doświadczenia.
– Stąd właśnie konferencja „Zabytki i Energia”, która jest jednym z pierwszych w Polsce forów wymiany doświadczeń o tak sprecyzowanym profilu naukowym. Główny akcent położymy na możliwość wykorzystania w praktyce wyników najnowszych badań naukowych poświęconych tematowi efektywności energetycznej obiektów zabytkowych – mówi dyrektor MLBE PK dr hab. inż. arch. Marcin Furtak.
Wiedzą i doświadczeniami dzielić się będą eksperci naukowi, projektanci, wykonawcy prac modernizacyjnych oraz zarządcy nieruchomości. Pokażą m.in., jak nowoczesne technologie pozwalają zmniejszyć straty ciepła i obniżyć koszty zużycia energii w budynkach zabytkowych – takich jak np. hotele, stare kamienice, muzea, forty, budynki poprzemysłowe, również te wpisane na listę UNESCO. Więcej informacji: www.mlbe.pk.edu.pl.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
