Tu, gdzie dzisiaj jest plac Niepodległości, kiedyś istniały koszary austriackie. Stąd 31 października 1918 r. wyruszył oddział żołnierzy pod dowództwem por. Antoniego Stawarza, wyzwalając Kraków spod zaboru austriackiego. Gdy zrodziła się inicjatywa uporządkowania tego miejsca, powstał projekt zagospodarowania placu, jednak tylko częściowo zrealizowany.
- Próbowaliśmy kilkakrotnie wrócić do tej sprawy, dokończyć aranżację tej przestrzeni. Mam nadzieję, że w tym roku nam się to uda - mówi Jacek Bednarz, przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Podgórze.
Na plac Niepodległości ma więc trafić obelisk upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Gotowy jest od dawna zielony skwer w formie koniczynki, gdzie pomnik jest przewidziany. Na skwerze rosną cztery drzewa, dwa z nich obumarły, więc zostaną wymienione na nowe.
Poza tym ma się pojawić brama od strony ul. Kalwaryjskiej - w formie łuku z okładziną kamienną, bardzo podobna do bramy wjazdowej do nieistniejących już koszar. Na placu Niepodległości powinna powiewać, przynajmniej w ważnych chwilach dla naszego miasta i kraju, flaga Polski, więc pojawi się też maszt flagowy.
Przez lata się nie udawało, natomiast teraz pomogła determinacja związana z okrągłą rocznicą odzyskania niepodległości. W zeszłym roku "trzynastka" przeznaczyła środki na aktualizację dokumentacji projektowej. Czeka już ona na ostateczne uzgodnienia konserwatorskie. Potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie znalezienie wykonawcy w drodze przetargu. Radni Podgórza liczą, że 31 października, kiedy Kraków będzie świętuje rocznicę wyzwolenia spod władzy zaborczej, nastąpi też odsłonięcie obelisku.
Na obelisku, wykonanym z piaskowca, znajdzie się herb Krakowa, herb Podgórza, tablica informująca, co upamiętnia oraz prawdopodobnie tzw. Krzyż Wyzwolenia 1918.
Oprócz czterech drzew na skwerze z nowym pomnikiem przewidziane są też - ale raczej w kolejnym etapie porządkowania tej przestrzeni - nowe nasadzenia drzew od strony klubu Sportowego Korona. Poza tym Zarząd Zieleni Miejskiej wprowadzi dodatkowe drzewa w donicach od strony ul. Legionów Józefa Piłsudskiego, a także już na wiosnę w elementach fundamentowych upamiętniających dawne koszary pojawią się kwiaty w kolorach białym i czerwonym.
Całe przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z pieniędzy z budżetu Dzielnicy XIII. "Trzynastka" przewidziała na ten cel 400 tys. złotych.
Krakowskie pomniki, które budziły i budzą kontrowersje [ZDJĘCIA]
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program, odc. 20
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
