https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obłoki srebrzyste nad Krakowem! "Kosmiczne chmury" pojawiły się w niedzielę. Rzadko spotykany spektakl na niebie. Zobaczcie zdjęcia!

Arkadiusz Bar
Obłoki srebrzyste nad Krakowem. Widok z Woli Duchackiej
Obłoki srebrzyste nad Krakowem. Widok z Woli Duchackiej Krzysztof Cyper
Tej nocy nad Krakowem pojawiły się piękne obłoki srebrzyste, zwane kosmicznymi chmurami. Złożone z malutkich kawałków lodu są niezwykle rzadkim i pięknym zjawiskiem na niebie. To był wspaniały spektakl. Zobaczcie zdjęcia!

Kliknij w przycisk ZOBACZ GALERIĘ, aby obejrzeć zdjęcia obłoków srebrzystych nad Krakowem. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Obłoki srebrzyste dlaczego są wyjątkowe?

Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami, które można dojrzeć z ziemi. Występują w mezosferze na wysokości około aż 75–85 km. Złożone są z maleńkich kryształków lodu, które odbijają światło słoneczne i tworzą lśniące, niemal świecące na tle ciemnego nieba, łuny. Obłoki srebrzyste, zwane też NLC są wyjątkowe nie tylko dlatego, że są najwyżej położonymi chmurami obserwowalnymi z ziemi, ale też dlatego, że udaje się je dostrzec niezwykle rzadko.

Zobacz więcej zdjęć:

Kiedy najlepiej wypatrywać obłoków srebrzystych?

Sezon na obserwowanie „kosmicznych chmur” najczęściej zaczyna się późną wiosną lub latem i kończy jesienią. W tym roku obłoki srebrzyste pojawiły się po raz pierwszy nad Krakowem tej nocy, a więc niemal na początku wakacji. Pojawiają się jednak relatywnie rzadko i z reguły nie utrzymują się długo na niebie. Ich wypatrzenie i uchwycenie w kadrze nie jest proste i nieraz trzeba mieć dużo szczęścia, aby być świadkiem tego pięknego widoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska