https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe zjawisko nad Polską. Będzie można obserwować polarne chmury stratosferyczne

Klaudia Warzecha
Chmury stratosferyczne na niebie. Będzie można oglądać je w Polsce. Przejdź do galerii i zobacz jakie widowiska jeszcze nas czekają
Chmury stratosferyczne na niebie. Będzie można oglądać je w Polsce. Przejdź do galerii i zobacz jakie widowiska jeszcze nas czekają 123rf
W ostatnich miesiącach mieliśmy okazję oglądać wiele niezwykłych zjawisk na niebie chociażby takich jak zorze polarne. Teraz czeka nas kolejne. Już niebawem niebo nad Polską zaoferuje nam niezwykły i bardzo rzadki spektakl. Będziemy mogli obserwować polarne chmury stratosferyczne czyli kolorowe obłoki, które najczęściej widoczne są jedynie w najzimniejszych regionach Ziemi, takich jak Arktyka, Antarktyda, Syberia czy północna Kanada.

Spis treści

Polarne chmury stratosferyczne nad Polską

W ostatnich miesiącach coraz częściej mamy okazję obserwować niezwykłe zjawiska na niebie. Jednym z nich jest zorza polarna, która chociaż nie do końca jest tak efektowna jak te, które można zobaczyć blisko bieguna północnego to bywa równie zachwycająca. Tym razem na przewiduje się, że nad Polską pojawią się polarne chmury stratosferyczne. A co to dokładnie jest?

Polarne chmury stratosferyczne opisuje się jako kolorowe obłoki przypominające plamy benzyny rozlane na wodzie. Jak podaje centrumpr.pl - Polarne chmury stratosferyczne, zwane także chmurami perłowymi, tworzą się na wysokości 15-20 km w stratosferze – warstwie atmosfery, w której zwykle nie występują chmury. Powstają one w ekstremalnie niskich temperaturach, wynoszącychto jedne z najrzadziej występujących zjawisk atmosferycznych. Powstają w stratosferze, na wysokości od 15 do 25 km, gdzie temperatura spada poniżej -90°C. Składają się głównie z drobnych kryształków lodu oraz cząsteczek kwasu siarkowego i azotowego, które skutecznie rozpraszają światło Nasłoneczne, tworząc charakterystyczną iryzującą poświatę.

Niebo oferuje nam różne niesamowite spektakle. Przejdź do galerii i zobacz jakie zjawiska astronomiczne można będzie niebawem zobaczyć na niebie.

Gdzie i kiedy można zobaczyć polarne chmury stratosferyczne?

Polarne chmury stratosferyczna najlepiej oglądać w najbliższych dniach tuż po zachodzie słońca lub tuż przed jego wschodem. Wtedy promienie słoneczne, oświetlając kryształki lodu pod odpowiednim kątem. Ich występowanie związane jest z działalnością wiru polarnego, który powoduje intensywne ochłodzenie stratosfery. W wyniku tego procesu w warstwie ozonowej pojawiają się niewielkie ubytki, sprzyjające powstawaniu tych rzadkich formacji chmurowych.

Gdzie najczęściej można zobaczyć chmury perłowe?

Chmury perłowe podobnie jak zorza polarna są charakterystycznym zjawiskiem występujących w miejscach okołobiegunowych takich jak:

  • Arktyka,

  • Antarktyda,

  • Syberia

  • Północna Kanada.

To ze względu na panujące tam maksymalnie niskie temperatury.

Negatywne skutki zjawiska

Chociaż polarne chmury określa się jako prawdziwy skarb widowiskowy na niebie, okazuje się, że chmury ma konsekwencje dla środowiska. Naukowcy informują, że te formacje chmurowe przyczyniają się do procesów prowadzących do ubytku warstwy ozonowej. Reakcje chemiczne, które zachodzą podczas powstawania zjawiska na powierzchni kryształków lodu sprzyjają rozpadowi ozonu, co może mieć negatywny wpływ na klimat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska