Niecodzienny spektakl widoczny był nawet tam, gdzie to niemal niemożliwe. Były sygnały nawet z Bieszczad, że zorza jest widoczna między chmurami. W całej Małopolsce ludzie dzielili się zdjęciami. Były także z centrum Krakowa.
Zorza polarna, co to takiego?
Przypomnijmy, że zorza polarna powstaje na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Ogromne ilości naładowanych cząstek są wyrzucane w kierunku Ziemi. Natrafiając na atmosferę i magnetosferę ziemską, pobudzając wodór i azot, wówczas powstaje to kolorowe widowisko - wielobarwne rozbłyski światła, zwykle w odcieniach czerwieni, żółci, zieleni.
Mówi się, że zorza pokazuje się nielicznym. Do jej oglądania trzeba chęci, cierpliwości, a przede wszystkim szczęścia. Tej nocy wszyscy, którzy mieli chęci, to mieli też szczęście.
Zorzę polarną było widać też z Gubałówki i na Sądecczyźnie! ...
Rozbłyski skierowana na Ziemię
Wiele osób także z Krakowa i powiatu krakowskiego śledziło niebo już od wielu godzin posiłkując się wiadomościami z bloga "Z głową w gwiazdach" prowadzonego przez Karola Wójcika, który jest pasjonatem i popularyzatorem astronomii, obserwatorem nieba. Opowiadał o rozbłyskach na Słońcu.
- To wszystko działo się na stronie Słońca, która była skierowana na Ziemię. Wiele z tych rozbłysków wygenerowało koronalne wyrzuty masy (CME) i to wszystko zmierza teraz w stronę naszej planety (Ziemi) - informował popularyzator astronomii.
I dodawał: - To była burza magnetyczna klasy G5. Ekstremalna, najwyższej możliwej kategorii! Taka, o której będzie się mówiło latami i której będą poświęcone całe rozdziały w książkach o astronomii!
Wyjaśniał też, że mamy do czynienia ze zjawiskiem, które określane jest mianem "kanibalistyczne CME". Co to znaczy?
- Kolejne fale gęstej materii wyrzuconej ze Słońca podczas lotu pochłaniają się nawzajem, przybierając na sile. I takie właśnie nawarstwione CME może uderzyć w Ziemię najbliższej nocy - Karol Wójcik informował przed zjawiskiem zorzy, która oglądaliśmy na nocnym niebie.
Wyjątkowe widoki na nocnym niebie pod Krakowem. Chcieli oglą...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Giganci zatruwają świat
