
Izrael
Najpierw Izrael przodował w szczepieniach, teraz zmaga się ze wzrostem zakażeń koronawirusem. 13 lipca odnotowano 730 nowych przypadków – tak źle nie było od 25 marca. W związku z tym izraelski rząd rozważa przywrócenie części obostrzeń.
W Izraelu przywrócono tzw. zielony certyfikat uprawniający osoby zaszczepione do brania udziału w wydarzeniach masowych. Premier Izraela zapowiedział też, że osoby niezaszczepione będą mogły brać udział w wydarzeniach gromadzących powyżej 100 osób tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu na COVID-19 – za test będą musiały zapłacić same.

Niemcy
Angela Merkel ostrzega, że przed zniesieniem ograniczeń konieczne jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Jednocześnie kanclerz Niemiec, w odniesieniu do decyzji, które zapadły we Francji, zapowiedziała, że w Niemczech nie będzie wprowadzonego obowiązku szczepień.

Wielka Brytania
W inną stronę poszła Wielka Brytania, gdzie od 19 lipca zostały zniesione niemal wszystkie obostrzenia. Minister zdrowia Sajid Javid w przemówieniu w Izbie Gmin zauważył, że choć w dalszej części lata dziennie może przybywać 100 tys. nowych zakażeń, to nie powinno się to nadmiernie odbić na służbie ochrony zdrowia.
W związku z tak radykalną zmianą, w Anglii nie ma już obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych i utrzymywaniu dystansu społecznego. Zniknęły także ograniczenia co do liczby uczestników spotkań i wydarzeń, a wszystkie zamknięte dotąd miejsca, wraz z klubami nocnymi, zostały otwarte.
Brytyjski rząd jedynie zaleca używanie maseczek w tłocznych miejscach oraz stosowania tzw. certyfikatów covidowych przez przedsiębiorstwa i organizatorów imprez masowych.

Polska
W Polsce coraz częściej mówi się o przywracaniu obostrzeń. Wariant Delta zaczyna powoli dominować, ale liczba zakażeń wciąż jest jeszcze w naszym kraju stabilna.
13 lipca na konferencji prasowej Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka ostrzegał jednak, że w przyszłości możliwe jest wprowadzenie pewnych restrykcji. Choć, jak zaznaczał, daleki jest od dzielenia społeczeństwa, to jednak szczepienia są jedynym sposobem na przerwanie łańcuchów zakażeń. Z tego powodu nie wyklucza się wprowadzenia w Polsce pewnego rodzaju zasad, dzięki którym osoby niezaszczepione nie będą narażały na ryzyko pozostałych.
W podobnym tonie wypowiadał się dr Michał Sutkowski, który nie wyklucza takich rozwiązań, ale raczej nie w najbliższych tygodniach.
26 lipca reporter RMF FM Krzysztof Berenda ustalił, że polski rząd nie zamierza wprowadzać obostrzeń dla niezaszczepionych na wzór Francji. W razie wprowadzania nowych obostrzeń, niezaszczepieni będą musieli liczyć się jedynie z limitami (czyli np. na wesele będzie mogła wejść określona liczba osób niezaszczepionych i dowolna liczba osób zaszczepionych). Taki wariant obostrzeń był już w Polsce wiosną.