W niedzielę na placu przy remizie OSP w Olszanie odbyły się uroczytsości związane z 30-leciem straży. Józef Malinowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanie przybliżył historię powstania jednostki. Wspominał niełatwe początki związane z powstaniem straży.
Podziękował wszystkim mieszkańcom wsi, sponsorom i strażakom, dzięki którym udało się stworzyć wspaniałą jednostkę.
-Początki były trudne, nie mieliśmy strażnicy ani samochodu. Przez kilka lat wynajmowane było pomieszczenie w budynku GS-u. Rok po założeniu jednostki zaczęła się budowa remizy, której oddanie nastąpiło 5 lat temu, czyli na 25 lecie. Pierwszym samochodem bojowym była Nysa przekazana z komendy PSP Nowy Sącz- mówił Józef Malinowski. Zaznaczył również, że mieszkańcy wsi nigdy nie odmówili pomocy swoim strażakom.
Na zaproszenie strażaków pozytywnie odpowiedział Jan Duda, poseł na Sejm RP, który wspominał swoje dzieciństwo spędzone w tej miejscowości oraz wręczył strażakom zestaw do ratownictwa medycznego.
-Jest mi tym bardziej miło, że mogę tu w rocznicę 30-lecia waszej jednostki stanąć przed wami i powiedzieć, gratuluję wam tej jednostki, dziękuję za waszą pracę, za zaangażowanie i przypomnieć się, że tak naprawdę pochodzę praktycznie stąd.
Roman Potoniec w imieniu Rady Powiatu oraz starosty złożył wszystkim strażakom oraz mieszkańcom wsi, którzy tworzyli tę jednostkę składał gratulacje i podziękowania.
-Życzę wam tylu wyjazdów do akcji i tyle samo powrotów, aby święty Florian czuwał nad wami- mówił Potoniec. Wraz z radnymi powiatowymi Joanna Kubacką-Szewczyk oraz Krzysztofem Bodzionym wręczyli gwarancję finansową w wysokości 4 tys. złotych na ręce Józefa Malinowskiego, prezesa zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszanie.
Paweł Motyka, zastępca Komendanta Miejskiego st. bryg. mianował najmłodszych strażaków, członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którzy złożyli ślubowanie. Również wręczył odznaczenia czterem zasłużonym strażakom Jerzemu Pawłowskiemu, Janowi Potońcowi, Józefowi Potońcowi oraz Tadeuszowi Mrówce.
W wydarzeniu uczestniczył również Stanisław Banach, wójt gminy Podegrodzie.
WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Po co idzie się do pracy?
