

Dlaczego uchwała skupia się na piecach i kominkach?
Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Małopolsce jest pół miliona pieców (fachowo nazywanych kotłami grzewczymi) na węgiel i drewno, które emitują ogromne ilości pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu. Stanowią one ponad połowę wszystkich zanieczyszczeń obok zanieczyszczeń z transportu i przemysłu. Spaliny, które dostają się do powietrza atmosferycznego, są przyczyną wielu chorób układu oddechowego, krążeniowego i nerwowego. Szacuje się, że każdego roku w wyniku tych chorób umiera około 45 000 Polaków.

Dlaczego Sejmik Województwa Małopolskiego wprowadził uchwałę antysmogową?
Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Zgodnie z roczną oceną jakości powietrza, dokonywaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, od roku 2009 we wszystkich strefach ochrony powietrza w naszym regionie przekraczane są bezpieczne normy, a ponad 98 % mieszkańców Małopolski oddycha powietrzem, w którym zawartość pyłu PM2.5 przekracza zalecenia światowej organizacji zdrowia! Ten stan rzeczy zachęcił władze województwa do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Sejmik województwa podjął zatem uchwały, dzięki którym możliwe jest znaczące ograniczenie emisji pyłów zawieszonych do atmosfery.

Od kiedy zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem?
Uchwała antysmogowa zakazująca używania paliw stałych wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 roku. W okresie od 1 lipca 2017 roku do dnia 31 sierpnia 2019 roku, obowiązywała tzw. uchwała przejściowa zakazująca stosowania do ogrzewania paliw niskiej jakości (miałów, mułów i flotów, węgla o niskiej kaloryczności, wysokiej zawartości popiołu i siarki oraz wilgotnej biomasy).