FLESZ - Kierowco uważaj na kałuże!

Termin wprowadzenia rozwiązań technicznych umożliwiających wprowadzenie powyższych ułatwień dla kierujących pojazdami
oraz ich właścicielami został wyznaczony w komunikatach ministra właściwego ds. cyfryzacji, opublikowanych w Dzienniku Ustaw.
Wysokość opłaty za tablice samochodowe wydawane z największą częstotliwością to 80 zł. Dzięki najnowszemu rozwiązaniu czyli pozostawieniu aktualnego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić. Nie trzeba będzie również ponosić kosztów opłaty za nalepkę kontrolną, co razem z opłatą ewidencyjną pozwoli zaoszczędzić 99,50 zł.
Rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe będzie dotyczyło aut uszkodzonych, a nie chwilowo nieużywanych. Jeśli konieczna będzie naprawa pojazdu wynikająca z uszkodzenia ważnych elementów nośnych konstrukcji auto będzie można wycofać z ruchu na okres od 3 miesięcy nawet do roku i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania.
By samochód przywrócić do ruchu, po naprawie kierowca będzie zmuszony udać się na dodatkowe badanie techniczne pojazdu. To pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu, ograniczyć koszty ubezpieczenia auta. Aktualnie czasowe wycofanie z ruchu obejmuje: samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.
Przypominamy również, że od grudnia 2020 r. w sytuacji gdy w dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsca na kolejną pieczątkę z badania technicznego, nie trzeba już go wymieniać. Nie ma również konieczności wożenia przy sobie dokumentu prawa jazdy. Można natomiast poddać pojazd rejestracji, w miejscu czasowego zamieszkania. Więcej o ułatwieniach dla właścicieli pojazdów i kierowców na stronie Ministerstwa Infrastruktury.