
Kibice - narodowcy?
Środowisko kibicowskie od lat uchodzi za takie, które nie chce być kojarzone z żadną konkretną partią polityczną. Jednak, jak mówi dr Nosal, patrząc z zewnątrz na wartości wyznawane przez fanów, najbliżej jest im do środowiska narodowców.
- Analizowane przez nas badania sondażowe realizowane wśród kibiców piłkarskich dość jednoznacznie pokazują, że fani przechylają się w stronę środowiska narodowego i antysystemowego - wyjaśnia dr Nosal.
Dość wspomnieć, że od lat piłkarscy fanatycy uczestniczą np. w Marszu Niepodległości w Warszawie, który organizowany jest przez środowiska narodowe. W okresie rządów PO niejednokrotnie dochodziło też do zamieszek z policją, zaś podczas samego marszu były wielokrotnie wznoszone hasła przeciwko ówczesnej władzy.
Czytaj dalej ---->

Kibice przeciwko uchodźcom
"Je*ać Araba", "Islamista brudna ku*wa", nam Polakom nie dorówna", "Cały stadion śpiewa z nami, wypie*dalać z uchodźcami" - to tylko pierwsze z brzegu przykłady przyśpiewek, które intonowali polscy kibice w 2015 roku, gdy pojawił się pomysł ulokowania w Polsce kilku tysięcy uchodźców z Bliskiego Wschodu. Za takim rozwiązaniem opowiadał się ówczesny rząd Platformy Obywatelskiej.
Polskie stadiony stały się miejscem, gdzie protestowano przeciwko takiemu rozwiązaniu. Co więcej, ówczesny lider kibiców Lecha, Piotr K., został nawet skazany przez sąd za wznoszenie antyislamskich okrzyków.
- Działalność kibiców nie jest napędzana motywacjami politycznymi, ale wynika z ich światopoglądu. Ich hasła wyrażają zatem niechęć wobec konkretnych wydarzeń z przestrzeni publicznej - mówi dr Przemysław Nosal.
Czytaj dalej ---->

Patriotyczne oprawy
Polskie stadiony od lat są też miejscem, w którym kibice prezentują patriotyczne transparenty. I tak np. na polskich trybunach można dostrzec efektowne oprawy upamiętniające Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Warszawskich, Żołnierzy Wyklętych czy postaci takie jak Inka lub rotmistrz Witold Pilecki.
- Sami kibice nie postrzegają tych opraw jako wypowiedzi o charakterze politycznym. Środowisko widzi w sobie raczej strażników pamięci historycznej. Jednocześnie, to już mówię z perspektywy badawczej, polityczny może być oczywiście dobór wydarzeń, które są wspominane. Fakt, że o pewnych rzeczach się wspomina, a o pewnych nie, jest bowiem jednoznacznie polityczny - mówi dr Przemysław Nosal.
Czytaj dalej ---->

Protesty przeciwko środowisku LGBT
W 2019 roku polskie stadiony stały się miejscem, gdzie kibice protestowali przeciwko środowiskom LGBT oraz uchwalania przez poszczególne miasta tzw. deklaracji równości. Najgłośniej było o transparencie, który wywiesili kibice Lechii Gdańsk.
- Ogół tych działań składa się w określone zaangażowanie polityczne fanów. Nie dzieje się ono pod flagą partii politycznej, co jednak nie oznacza to, że kibice nie podejmują tych działań ze świadomością otaczających ich realiów politycznych - komentuje dr Przemysław Nosal.
Czytaj dalej ---->