Od oszczędzania do przedsiębiorczości

.
Co kojarzy się z oszczędzaniem? SKO, czyli Szkolne Kasy Oszczędności PKO Banku Polskiego, które od 80 już lat uczą najmłodszych oszczędzania. Ale nie tylko – także przedsiębiorczości, kreatywności i pracy zespołowej. Dziś w SKO uczestniczy co trzecia szkoła podstawowa w Polsce.

SKO to najstarszy program edukacji ekonomicznej dzieci w Polsce. Niezmiennie od lat pokazuje, że umiejętne gromadzenie nadwyżek finansowych pozwala spełniać marzenia, jest wstępem do zarządzania budżetem domowym i rozwija kreatywność biznesową. Od czasu gruntownej rewitalizacji (w latach 2010-2012) SKO zyskały najnowoczesniejsze narzędzia do edukacji finansnowej dzieci. W serwisie internetowym SKO oszczędza już ponad 157 tysięcy uczniów. Mogą tam zakładać wirtualne skarbonki, a za realizację wyznaczonych celów zdobywać specjalne odznaki. Przesłanie edukacyjne w zakresie ekonomii, przedsiębiorczości, oszczędzania, ekologii oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym dociera do prawie miliona dzieci. Szkolne Kasy Oszczędności stały się centrum życia społecznego. Dzięki platformie SzkolneBlogi.pl. uczniowie opisują ważne dla nich wydarzenia.

W ramach SKO dzieci zbierają fundusze na wycieczki szkolne i wakacje, a także po to, by zrealizować swoje marzenia i kupić np. wymarzoną grę, tablet, czy rower. Te, które połknęły bakcyla oszczędzania, nie koncentrują się tylko na pomnażaniu kapitału na swoim koncie. Celem SKO jest także współdziałanie, którego efektem jest pomoc – gorzej sytuowanym, słabszym, potrzebującym. Pomysłów nie brakuje.

Wspierając nauczycieli–opiekunów SKO w tych inicjatywach PKO Bank Polski zapewnia materiały merytoryczne, dostarczając pomoce dydaktyczne w postaci scenariuszy lekcyjnych, które zostały objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Wszystkie można pobrać ze strony www.pkobp.pl/sko. Uzupełnieniem oferty jest też poradnik ekonomiczny dla dzieci “Brawo Bank”, a także specjalna zakładka “Dla najmłodszych” na portalu www.bankomania.pkobp.pl.

W 2012 roku SKO nabrało nowego wymiaru – stworzono serwis internetowy SKO, gdzie dzieci należące do Szkolnych Kas Oszczędności (w wieku 6-13 lat) mogą kontrolować stan swoich oszczędności, a także tworzyć wirtualne skarbonki. Dzieci poniżej 13 roku życia, których szkoły nie należą do SKO mogą korzystać z PKO Junior. Korzystając z Konta dla Dziecka najmłodsi uczą się dysponowania swoim mini-budżetem, a także poznają podstawowe zasady ekonomii.

Rozmowa z Jadwigą Bętkowską, opiekunem SKO w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach

Jak SKO uczy przedsiębiorczości?
Nasi uczniowie systematycznie zbierają surowce wtórne. Ze zbiórek makulatury finansowany jest wypoczynek letni i zimowy uczniów z rodzin uboższych. Z udziałem rodziców udaje się nam organizować festyny okolicznościowe i kiermasze świąteczne, podczas których sprzedawane są przygotowane przez dzieci produkty, np. kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, kosze wielkanocne czy stroiki. Uzyskane w ten sposób pieniądze pozwoliły nam wyposażyć salkę rehabilitacyjną dla dzieci.

Jakie możliwości daje konto internetowe SKO?

Prawie 90 proc. oszczędzających uczniów w naszej szkole ma już swoje SKO Konto dla Ucznia. Uczniowie i rodzice zostali poinstruowani, jak je zakładać i bardzo szybko zaczęli z nich korzystać. Zarówno uczniowie,

nauczyciele, jak i rodzice zgodnie twierdzą, że oferta internetowych kont SKO sprzyja oszczędzaniu a ich działanie, przejrzystość i funkcjonalności oceniają bardzo dobrze.

Czy program rozbudza świadomość finansową u dzieci?
SKO bardzo pomaga uczniom i rodzicom. Dzięki temu dzieci potrafią kontrolować swoje wydatki, a także obliczać odsetki od zebranych na kontach kwot. Dzieci przekonują się, że oszczędzanie ma sens i że pieniądze można gromadzić w różny sposób, np. poprzez zbiórki surowców wtórnych.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie