Od Uścia do Bobowej czyli siedem dni telegraficznym skrócie

Halina Gajda
Halina Gajda
Wydarzyło się w Gorlickiem.

Progi zwalniające tak, ale nie w mieście
Nie ma wielkich szans na montaż progów zwalniających na ul. Broniewskiego. Wnioskowała o nie radna Alicja Nowak. Powodów jest kilka - takie progi powodują niszczenie nawierzchni, montaż wymaga przygotowania projektu organizacji ruchu, poza tym drgania wywołanie ruchem samochodów powodują hałas. Z tego powodu, progi nie są montowane w miastach.

Wybory prezesa, medale dla działaczy
Krzysztof Kosiba został ponownie wybrany na prezesa zarządu oddziału powiatowego ZOSP w Gorlicach. Wybory odbyły się w minioną sobotę. Podczas spotkania wręczono medale dla najbardziej zaangażowanych w pracę na rzecz OSP.

Przedszkolaki w andrzejkowym nastroju
W przedszkolu Chatka Misia Uszatka zapanował andrzejkowy nastrój. U maluchów gościł Wiesław Jaśkowski, iluzjonista. Dzieci nie odrywały od niego oczu. Trudno się dziwić - były chusty, które w nieskończoność wyłaniały się z kapelusza, czarodziejskie pieniądze, które pojawiały się i znikały, magiczne piłeczki, sztuczki z kartami. Nie zabrakło też królika, który mieszkał w kapeluszu. Niektóre dzieci miały możliwość asystowania w tym widowisku. Zdumienie przedszkolaków nie malało ani przez chwilę, a opowieści o spotkaniu długo jeszcze krążyły wśród dzieci.

Smakowitości z Gorlickiego
Małopolska Organizacja Turystyczna zakończyła pierwszy etap prac nad wyborem obiektów do projektu „Wieś dla smakoszy”. Projekt ma na celu wyłonienie i promocję miejsc atrakcyjnych dla turystów, promujących dziedzictwo kulinarne Małopolski, przyjaznych produktowi lokalnemu. Znalazło się w nim miejsce dla dwóch przedstawicieli Gorlickiego - agroturystki Malowane Wierchy z Gładyszowa, które kuszą m.in. pachnącym niedźwiedzim zawijańcem, czyli ni mniej, ni więcej naleśnikiem z kaszą gryczaną, serem feta z dodatkiem czosnku niedźwiedziego i sosu borowikowego. Drugim naszym reprezentantem jest Gościniec Dworski z Ropy, gdzie serwuje się choćby wyśmienitą gęsinę i pasterskie pierogi z bryndzą.

Finansowe wsparcie na remont drogi
20 tys. złotych. Taką kwotą miasto wsparło budżet województwa z myślą o przebudowie odcinka ulicy Dukielskiej, który ma zostać poszerzony, odwodniony. Ma tam też zostać wybudowany chodnik, przejście dla pieszych z oświetleniem oraz zatoczka dla autobusów. Pieniądze zostaną przeznaczone na przygotowanie potrzebnej dokumentacji projektowej.

Solary jeszcze na 35 dachach w gminie
W Sękowej kolejny etap montażu systemów kolektorów słonecznych. Do tej pory założone zostało już 280 paneli, na swoje czeka jeszcze 35 dachów. To najbardziej zaawansowana, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii gmina.

Powiatowe inwestycje coraz bliżej finału
Trwają prace na największych powiatowych inwestycjach, czyli na budowie mostu w Libuszy oraz przy modernizacji ulicy Michalusa i budowie kanalizacji na ul. Solidarności w Gorlicach. W przypadku Libuszy termin zakończenia prac mija z końca listopada. Główne prace zostały już wykonane - most jest gotowy, zamontowane zostały barierki. Pozostały prace wykończeniowe i położenie nowej nawierzchni w miejsce, starej zerwanej przed remontem. Coraz bliżej finału są prace na ulicy Michalusa. Tam, podobnie jak w Libuszy, drogowcy mają czas do końca listopada na uporanie się z zadaniem.

Szpitalne zadanie za cztery miliony
Projekt wart ponad cztery miliony złotych - czyli rozbudowa, przebudowa oraz doposażenie szpitalnego oddziału ratunkowego - jest faktem. Szpital dostał dofinansowanie. Plan zakłada między innymi budowę łącznika, dzięki któremu osoby przychodzące do szpitala oraz pacjenci przywożeni do budynku głównego na badania diagnostyczne nie będą przechodziły przez SOR. Oddział będzie podzielony na siedem części: segregacji, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno-zabiegowy, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji, konsultacji oraz zaplecza administracyjno-gospodarczego. Marian Świerz, dyrektor szpitala: - Projekt pozwoli także na zakup nowej i bardziej nowoczesnej aparatury i sprzętu medycznego. Zadanie ma być wykonane w 2017 roku.

Odszedł ceniony wychowawca
Odszedł Bolesław Białobok, wieloletni nauczyciel w bieckim ogólniaku. Fizyk, wizytator, metodyk uczył również w Bugaju i Gorlicach. Miał 84 lata.

Kolejni młodzi muzycy w szkole
O kolejnych 62 uczniów powiększyła się społeczność bobowskiej szkoły muzycznej I stopnia. Dzisiaj kształci się w niej 180 uczniów. Szkoła przyciąga nie tylko młodych mieszkańców gminy, ale innych, ościennych miejscowości. Szkoła prowadzi naukę gry na fortepianie, skrzypcach, gitarze, flecie akordeonie, trąbce, saksofonie, klarnecie, perkusji. W tym roku dołączyła także wiolonczela. Szkoła muzyczna działa w Bobowej od 2014 roku.

Pomysł choć słuszny, to niestety kosztuje
Radny Tomasz Chmura poddał pomysł, by gorlicka Straż Miejska została wyposażona w urządzenia pozwalające zdiagnozować, czym mieszkańcy palą w domowych kotłowniach. Rajcy chodziło o zminimalizowanie zanieczyszczenia powietrza w mieście. Okazało się jednak, że inicjatywa choć słuszna, to jest jednocześnie kosztowna. Jedno badanie to około 800 złotych. Na razie więc prowadzone są działania prewencyjne - strażnicy kontrolują te posesje, które wydają się podejrzane, jeśli chodzi o stosowane paliwo, a miasto zachęca do udziału w programie modernizacji pieców i prowadzi edukację w tej sprawie.

Szczepienia? Może w przyszłym roku
Na około 150 tysięcy złotych został oszacowany koszt ewentualnego szczepienia gorlickich seniorów przeciwko grypie. Z interpelacją w tej sprawie wyszedł radny Michał Diduch. W tym roku, ze względu na koszty i konieczność wcześniejszego opracowania programu profilaktycznego, który potem musi zostać przyjęty przez Radę Miasta, na szczepienia nie ma szans. Jest jednak nadzieja na kolejny rok - trwają prace nad przyszłorocznym budżetem, pomysł radnego zostanie przeanalizowany co do zakresu i grupy, którą miały objąć. Być może zostanie wprowadzony do planu finansowego miasta.

Gorliczanin na ważnym urzędzie
Tomasz Tokarski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został wybrany przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej. Gorliczanin będzie teraz odpowiedzialny za działanie organizacji, reprezentującej blisko 1,5 mln studentów.

Nowa karetka dla naszego pogotowia
Nowy ambulans sanitarny trafi do Zespołu Ratownictwa Medycznego w naszym szpitalu. Cena to 400 tys. złotych. Ambulans ma być wyposażony m.in. w defibrylatory, pulsoksymetry, respiratory, resuscytatory, pompę infuzyjną. Pieniądze na zakup przekazał wojewoda małopolski. Starania poparła posłanka Barbara Bartuś.

Dwa lata grozi pijanemu kierowcy
1,65 promila alkoholu miał kierowca fiata punto, którego policja zatrzymała w Krygu. Mężczyzna stracił prawo jazdy, czeka go postępowanie przed sądem.

Biegły o pożarze kościoła w Libuszy
Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu prowadzi teraz śledztwo w sprawie pożaru kościółka w Libuszy. Prokurator Waldemar Kriger poinformował nas, że obecnie oczekują na wydanie przez Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie cząstkowej opinii fizyko-chemicznej. Przesłuchani zostaną też pracownicy, którzy wówczas wykonywali roboty budowlane w pobliżu świątyni. Potem zostanie powołany biegły w zakresie pożarnictwa. Przygotuje kompleksową opinię, dotyczącą okoliczności i przyczyny pożaru. Nie można niestety powiedzieć, jak długo to wszystko potrwa.

Dotacje na domową ekologię w Bieczu
Do poniedziałku 21 listopada chętni mieszkańcy gminy Biecz mogą składać wnioski o dotację na montaż przydomowych oczyszczalni ścieków. Istnieje możliwość podłączenia kilku budynków do jednej oczyszczalni.

Ponad trzysta tysięcy na drogi
350 tysięcy złotych wydała Moszczenica na modernizację gminnych dróg. Generalnego remontu doczekało się osiem odcinków: Dół, Kijek, Wiktorówka, Kociany w Moszczenicy i Biesna, RSP, Uwrocie, Bajorek w Staszkówce. Kolejne prace zostały zaplanowane na przyszły rok - mieszkańcy zdecydowali o przekazaniu prawie 32 tysięcy złotych z funduszu sołeckiego Moszczenicy na modernizację drogi Księży Las. Przy szkole podstawowej zostaną zamontowane progi zwalniające.

Kolejne oratorium w gorlickiej bazylice
W najbliższą niedzielę w bazylice zabrzmi oratorium pt. „Miłość ponad wszystko”. Jest to modlitwa w formie koncertu, która opowiada o ogromie Bożego Miłosierdzia. Oratorium poprzedzone będzie mszą świętą o godz. 18. Po koncercie będzie można złożyć dobrowolną ofiarę na pokrycie kosztów związanych z jego organizacją.

W Moszczenicy praca nad budżetem
W Moszczenicy trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. Wydatki majątkowe opiewają na prawie dziesięć milionów złotych, na co składają się liczne zadania inwestycyjne, między innymi drogowe, wodociągowe, termomodernizacyjne. Ważnym punktem jest przygotowanie i wybudowanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ma powstać w pobliżu oczyszczalni ścieków.

Remont zakończy się w listopadzie
Do końca miesiąca mają zostać sfinalizowane prace remontowe na ul. Kopernika. Będzie nowa nawierzchnia, przebudowane zostaną chodniki i miejsca parkingowe. Roboty prowadzone są etapowo. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami. Wraz z postępem prac czasowo będzie wyłączana prawa lub lewa strona jezdni.

Podpalenie w Wójtowej
Na 25 tysięcy złotych zostały oszacowane straty po pożarze budynku gospodarczego w Wójtowej. Przyczyna - podpalenie. Z ogniem przez ponad dwie godziny walczyło pięć zastępów straży. Budynku nie udało się uratować, podobnie jak mienia zgromadzonego w środku. Na miejscu pracowała też policja.

Sadza i komin to przepis na pożar
Zapchany sadzą przewód kominowy był przyczyną pożaru w domu jednorodzinnym w Zagórzanach. Starty zostały oszacowane na około trzy tysiące złotych. Budynek został sprawdzony za pomocą kamery termowizyjnej.

Wielka zbiórka krwi w Moszczenicy
Strażacki strogonow, ponoć wyjątkowo smakowity, do tego upominek i możliwość obejrzenia z bliska sprzętu pożarniczego ma być zachętą do uczestnictwa w zbiórce krwi, którą 20 listopada organizuje klub HDK w remizie w Moszczenicy. Początek o godz. 9. Organizatorzy zapraszają.

Gazeta Gorlicka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie