https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od września 2025 r. nowy przedmiot w polskich szkołach. Edukacja obywatelska zastąpi historię i teraźniejszość

Magdalena Ignaciuk
Opracowanie:
Od września 2025 r. w szkołach pojawi się przedmiot, który zastąpi historię i teraźniejszość. Barbara Nowacka opowiada o szczegółach.
Od września 2025 r. w szkołach pojawi się przedmiot, który zastąpi historię i teraźniejszość. Barbara Nowacka opowiada o szczegółach. Szymon Pulcyn/PAP
O tym, że przedmiot historia i teraźniejszość zniknie z planów zajęć uczniów wiedzieliśmy od dawna. Teraz wiemy, jaki przedmiot go zastąpi. Barbara Nowacka poinformowała w środę, co znajdzie się w szkołach zamiast HiT-u. Zapowiedziano także, że do konsultacji trafi projekt rozporządzenia w sprawie ramowych planów nauczania, który wykreśli przedmiot historia i teraźniejszość.

Spis treści

Nowy przedmiot w szkołach już od września 2025

W środę 10 kwietnia w Warszawie minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała o planach wprowadzenia nowego przedmiotu do szkół średnich, który zastąpi HiT. Nowy przedmiot zostanie wprowadzony w szkołach od 1 września 2025 r.

Jak wyjaśniła minister edukacji, przedmiot będzie w programie nauczania od drugiej klasy szkoły średniej.

To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy więc, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, kontaktu z ludźmi o innych poglądach - powiedziała Nowacka na konferencji prasowej.

Przeczytaj też: Podwyżki nie pomogły? Tysiące wakatów w szkołach >>>

Ministerstwo pracuje także nad powołaniem zespołu złożonego z praktyków - nauczycielek i nauczycieli, ekspertek i ekspertów, który będzie pracował nad rzetelnym przedstawieniem programu. Przedmiot edukacja obywatelska ma pozwolić młodym ludzi zrozumieć zasady funkcjonowania państwa, samorządu oraz poruszania się w świecie społeczno-politycznym. Istotnym elementem przedmiotu będzie najnowsza historia, na której poznanie do tej pory było często mało czasu.

Historia i Teraźniejszość usunięta z planu nauczania

Edukacja obywatelska będzie dopiero w drugiej klasie. Przygotujemy nowoczesne podstawy programowe, będzie czas na powstanie nowoczesnych podręczników - powiedziała Lubnauer.

Zapowiedziała, że w środę do konsultacji trafi projekt usuwający HiT z planu nauczania.

Może cię zainteresować: Szkoły od września bez HiT-u i edukacji obywatelskiej, a nauczyciele bez etatu? ZNP interweniuje >>>

Dzisiaj wszyscy będą mogli zobaczyć rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. (...) Dyrektorzy szkół będą mogli się już zapoznać z projektem rozporządzenia, które będzie poddane trzytygodniowym konsultacjom - powiedziała wiceminister.

Podkreśliła, że rozporządzenie zostanie podpisane w czerwcu i wejdzie w życie od 1 września.

Dla nas jest bardzo ważne, że realizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy - żaden następny rocznik HiT-u mieć już nie będzie - zaznaczyła Lubnauer.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska