O tych dotkliwych konsekwencjach przypomina Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin. Rolnicy mają prawny obowiązek zwrotu opakowań po wykorzystanych środkach ochrony roślin do sklepów i hurtowni, a sprzedawca do ich przyjęcia. Z opakowaniem należy postąpić zgodnie z tym, co mówi etykieta produktu. Opakowanie musi być czyste i trzykrotnie wypłukane.
System Zbiórki Opakowań PSOR zapewnia bezpłatny odbiór i zagospodarowanie odpadów na koszt producentów i importerów.
- Rolnicy powinni odpowiedzialnie postępować z odpadami, które powstają w gospodarstwie - wskazuje Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Tym bardziej, że dzięki Systemowi PSOR mogą zrobić to w sposób prosty i bezpłatny oddając je do sklepów. Palenie czy też wyrzucanie opakowań do lasu podlega karze grzywny - dodaje.
- Co więcej, jeśli w gospodarstwie zostanie przeprowadzona kontrola ARiMR, rolnikowi wnioskującemu o płatności bezpośrednie, rolnośrodowiskowe, rolno-środowiskowo- klimatyczne, z tytułu rolnictwa ekologicznego, zalesiania lub ONW, który postępuje niewłaściwie z opakowaniami po środkach ochrony roślin oraz przechowuje środki ochrony roślin niezgodne z etykietą grozi kara administracyjna mogąca prowadzić do ich zmniejszenia lub nawet utraty w przypadku stwierdzenia celowej niezgodności - przestrzega Mrowiec.
Środki należy przechowywać:
- w miejscach lub obiektach, w których zastosowano odpowiednie rozwiązania zabezpieczające przed skażeniem środowiska oraz dostępem osób trzecich,
- w oryginalnych opakowaniach,
- w sposób uniemożliwiający kontakt z żywnością, napojami lub paszą.
Zabrania się wykorzystywania opróżnionych opakowań po środkach ochrony roślin do innych celów.
Opróżnione i 3-krotnie przepłukane opakowanie można oddać do dowolnego punktu prowadzącego sprzedaż środków ochrony roślin. PSOR przygotował formularz „zwrotu/odbioru odpadu”. Wystarczy go wydrukować i przedstawić do podpisu w sklepie, u sprzedawcy środków ochrony roślin, przy okazji zwrotu opakowań. Formularz można pobrać na stronie Systemu PSOR.
Stowarzyszenie uświadamia rolnikom, że ARiMR prowadzi kontrole w zakresie wzajemnej zgodności, w ramach których sprawdza, oprócz utrzymania gruntów w dobrej kulturze rolnej, przestrzeganie przez rolników określonych w przepisach krajowych wymogów wzajemnej zgodności dotyczących m. in. środowiska, zmiany klimatu; zdrowia publicznego, zdrowia roślin.
Co grozi gospodarzowi, za nieprzestrzeganie wymogów? W przypadku stwierdzenia niezgodności po raz pierwszy jest stosowane zmniejszenie naliczonej płatności o 1, 3 lub 5% w zależności od wagi stwierdzonych naruszeń. Jeśli niezgodnosć powtarza się, wówczas obniżka wynosi 15%, a w przypadku celowej niezgodności - od 20% do 100%.