W czasie tradycyjnej polowej mszy świętej, którą odprawił ks. Wojciech Adamus z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Węglówce, na szczycie poświęcono krzyż upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ufundowała go gmina Pcim, a wykonał Józef Woś.
Na górze po raz pierwszy stanęło – oczywiście w ramach rodzinnej akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” - ponad 800 turystów. Najmłodszym jej zdobywcą okazał się dwunastomiesięczny Krzysztof Kubic z Pcimia, a najstarszą 85-letnia Helena Paryl z Węglówki. Z najdalszych zakątków Polski i świata przybyły Olga Grzywna (Sosnowiec) i Zuzanna Stach (Eindhoven, Holandia).
Monika Strączek i Bolesław Pajka z Pcimia zostali wybrani najmilszymi uczestnikami wyprawy na Patryję. A w konkursie wiedzy - o „wyspie” i gminie Pcim - równych sobie nie mieli Eliza Smorońska z Krakowa, Bolesław Damasiewicz z Nowego Sącza i Wiktor Kokosiński z Krakowa.
O artystyczną stronę odkrywania zatroszczyły się połączone orkiestry dęte z OSP w Pcimiu i OSP w Węglówce, a także harcerze z wielickiego hufca. Świetnie też zaprezentowali się Mali Węglowianie, przypominając piękne zagórzańskie przyśpiewki i tańce. Nie można tez zapomnieć o pysznych wypiekach i bigosie – dziele Kół Gospodyń Wiejskich ze Stróży i Węglówki.
Jak udzielić pierwszej pomocy w górach? Tę niezwykle potrzebną wiedzę przypomnieli członkowie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Myślenic.
Kolejne wyzwanie, ostatnie już z wakacyjnego cyklu, w najbliższą niedzielę. Na swoich odkrywców czeka Miejska Góra. – To będzie wielki finał – mówi tajemniczo Czesław Szynalik, pomysłodawca wakacyjnych wypraw z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
Dzieje się w Krakowie
FLESZ: Pedofilia w Kościele. Jaka jest skala tego zjawiska w Polsce?