Spis treści
Rekompensaty za szkody wyrządzone przez ptaki. Projekt już gotowy
Nowa szefowa resortu Anna Gembicka poinformowała w mediach społecznościowych, że 29 listopada 2023 r. do Rady Ministrów trafił projekt o szkodach wyrządzonych przez ptaki.
- To projekt, który przygotowaliśmy wspólnie z wiceministrem Krzysztofem Cieciórą. To odpowiedź na postulaty, które zgłaszali nam rolnicy – przekazała.
Za te ptaki będzie można odebrać rekompensaty
Stado wygłodniałych ptaków jest dla producentów wyzwaniem. Zwłaszcza że jeden nalot może wyrządzić ogromne szkody dla zasiewów. Łabędzie mogą zniszczyć wschodzący rzepak lub warzywne grządki, a większe kormorany lub żurawie sieją spustoszenie w gospodarstwach rybackich.
Pierwszym krokiem do realizacji wspomnianych odszkodowań było już zorganizowane w maju spotkanie. Wzięli w nim udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Krajowej Rady Izb Rolniczych, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej–Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Technologiczno- Przyrodniczego-Państwowego Instytutu Badawczego oraz Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Zaproponowano rozwiązania, które objęłyby wypłatę rekompensat za szkody wyrządzone przez konkretne ptaki:
- łabędzie,
- gęsi,
- żurawie,
- kormorany.
Zaproponowano, aby wysokość rekompensat była ustalana w sposób prosty tj. w oparciu o stawki ryczałtowe (zł/ha), informował we wrześniu resort rolnictwa.
W przypadku trzech pierwszych gatunków ptaków, do oszacowania miałaby zostać powołany zespół oględzinowy. Z kolei rekompensata „za kormorana” wyliczana byłaby z uwzględnieniem miejsca występowania.
