Coś denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście? Byłaś (-eś) świadkiem ciekawego wydarzenia? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska
Do naszej redakcji zwrócił się jeden z krakowskich taksówkarzy oburzony faktem, że pod Kraków Areną nie przewidziano postoju dla taksówek.- Wybudowano halę na 15 tys. osób, ale nikt nie przewidział, że część z odwiedzających chce przyjechać lub wrócić z niej taksówką - mówi pan Rafał.
Podał przykład problemów, z którymi muszą się zmagać taksówkarze. 5 listopada br. w hali był koncert Eltona Johna - Wiozłem pod halę osobę niepełnosprawną, jednak wjazd pod obiekt był zastawiony barierkami i pilnowali go ochroniarze, którzy nie wpuszczali taksówek - relacjonuje pan Rafał. Jedynym sposobem, by klient mógł wysiąść było zatrzymanie się na przystanku autobusowym.
Innym rozwiązaniem był postój bezpośredni na ulicy Lema. - Ten fakt wykorzystuje policja, która wystawia kierowcom mandaty - denerwuje się pan Rafał. Dziwi się, dlaczego urzędnicy nie pomyśleli nad tym, że postój dla taksówek jest w okolicy niezbędny.
Policja podkreśla, że dostrzega problem braku postoju, ale mówi, że łamanie przepisów nie może być tolerowane. - Auta, które zatrzymują się na przystanku oraz bezpośrednio na ul. Lema, stwarzają realne zagrożenie w ruchu. Widząc to musimy reagować - mówi nadkom. Katarzyna Cisło, z małopolskiej policji. Dodaje, że 5 listopada pouczono wielu kierowców, jednak żaden z nich nie został ukarany mandatem.
O sprawę zapytaliśmy także przedstawicieli Kraków Areny. - Od dawna pracujemy nad tym, aby wybrać jak najdogodniejsze miejsce dla taksówkarzy - mówi Małgorzata Przedrzymirska, rzecznik Kraków Areny. Według niej, nie dało się go wytyczyć przed otwarciem obiektu, bo konieczna jest analiza komunikacji i ruchu aut w tej okolicy.
- Wiemy już, że taki postój nie sprawdzi się przy głównym wjeździe do hali - mówi. Jest rozważane miejsce po drugiej stronie ul. Lema, jednak ostateczna decyzja nie zapadła. Rzecznik odnosi się także do problemów osób niepełnosprawnych.
- Jeśli taksówkarz przewozi taką osobę, to ochrona obiektu ma obowiązek wpuścić go za darmo na górną płytę parkingu - wyjaśnia Przedrzymirska. Jedynym warunkiem jest w tym przypadku posiadanie przez pasażera biletu wykupionego w sektorze dla osób niepełnosprawnych.
Utworzenie postoju w okolicy Kraków Areny zapowiada też Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Cały czas jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami policji oraz hali - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. Niezwłocznie po wskazaniu miejsca przez władze Kraków Areny zajmiemy się analizą lokalizacji i wykonaniem projektu. Działania urzędników z ZIKiT mają potrwać kilka tygodni. Jeśli odpowiednie miejsce zostanie szybko wytypowane, to postój powstanie przy Kraków Arenie do końca roku.
**Weź udział w prawyborach samorządowych "Gazety Krakowskiej":
Wybierz radnych Krakowa! | Wybierz prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Wybierz prezydentów i burmistrzów w najpopularniejszych miastach:
Kraków | Tarnów | Nowy Sącz | Chrzanów | Brzesko | Zakopane**
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!