Odzyskały dwór, ale chcą go teraz odsprzedać powiatowi

  Odzyskały dwór, ale chcą go teraz odsprzedać powiatowi

  Paweł Chwał

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Ośrodek w Zb. Górze znany jest m.in. z hipoterapii. Z zajęć korzystało wczoraj kilkoro dzieci
  1/2
  przejdź do galerii

  Ośrodek w Zb. Górze znany jest m.in. z hipoterapii. Z zajęć korzystało wczoraj kilkoro dzieci ©Paweł Chwał

  Spadkobierczynie zespołu parkowo-pałacowego w Zbylitowskiej Górze chcą odsprzedać odzyskaną posiadłość tarnowskiemu starostwu. Na tę wiadomość czekali z niecierpliwością zwłaszcza pracownicy zespołu i rodzice 70 podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW), obawiający się rychłego końca placówki.
  Córki ostatniego właściciela dworu i parku w Zbylitowskiej Górze spotkały się ze starostą tarnowskim. Odwiedziły także posiadłość swojego ojca, która po wojnie, w wyniku reformy rolnej, została mu odebrana i przejęta przez państwo.

  - Zabiegałyśmy o jej odzyskanie przez dziesięć lat - wyjaśnia Anna Branny z Krakowa, jedna ze spadkobierczyń. Ostateczną decyzję o zwróceniu im majątku podjął minister rolnictwa i rozwoju wsi.
  Problem w tym, że w zabudowaniach dworskich mieści się obecnie prowadzony przez powiat Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, jedyna taka placówka w powiecie pomagająca dzieciom z upośledzeniem umysłowym.

  - Nie wyobrażam sobie, aby ośrodka mogło zabraknąć - mówi Irena Kocoł, której syn od9 lat jest uczniem SOSW. Korzysta m.in. z hipoterapii w specjalnie wybudowanej do tego celu przez powiat ujeżdżalni.

  Odkąd powiat stał się właścicielem obiektu, włożył w jego utrzymanie i rozbudowę ponad trzy miliony złotych. Na pewno będzie domagał się odliczenia tych nakładów od ewentualnej kwoty, którą będą chcieć uzyskać spadkobierczynie ze sprzedaży zabudowań dworsko-pałacowych.

  - Nie będę mówić na razie o kwestiach finansowych: za ile chcemy sprzedać dwór z parkiem. Tymi sprawami zajmuje się nasz adwokat - mówi Anna Branny. Zapewnia, że wolą jej i sióstr jest, aby budynki nadal służyły dzieciom niepełnosprawnym. - Jesteśmy ze szlacheckiej rodziny i mamy zasady. Nie chcemy nikogo stąd wyganiać. Wierzę, że porozumiemy się z powiatem - dodaje.

  Po spotkaniu ze starostą nieaktualne jest już wezwanie dołączone do listu sprzed miesiąca, w którym spadkobierczynie domagały się opuszczenia budynków przez SOSW do końca listopada.

  - W księgach wieczystych to powiat wciąż jest właścicielem tego miejsca. Dopóki nie zostanie to przeprowadzone sądownie, o jakiejkolwiek transakcji nie może być mowy - twierdzi starosta Roman Łucarz.

  Spadkobierczynie nie podały na razie kwoty, jaką chcą uzyskać ze sprzedaży posiadłości. W grę wchodzi jednak w tym przypadku co najmniej kilka milionów złotych.

  - Nie mamy takich pieniędzy. Trzeba będzie zaciągnąć kredyt albo zrezygnować z jakiejś inwestycji, najpewniej z remontu którejś drogi - wyjaśnia Roman Łucarz.


  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo