https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oficerowie Wojska Polskiego zatrzymani przez CBA i Żandarmerię. Sprzedawali informacje za łapówki

Leszek Rudziński
Oficerowie Wojska Polskiego zatrzymani przez CBA i Żandarmerię. Sprzedawali informacje za łapówki
Oficerowie Wojska Polskiego zatrzymani przez CBA i Żandarmerię. Sprzedawali informacje za łapówki Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Na polecenie prokuratora żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze CBA zatrzymali 5 osób, w tym 3 starszych oficerów Wojska Polskiego i dwóch przedsiębiorców – poinformowała dziś Prokuratura Krajowa. Żołnierze mieli ustawiać przetargi wraz z współpiastującymi z nimi przedsiębiorcami. - W Wojsku Polskim obowiązuje zasada zero tolerancji dla jakiegokolwiek łamania prawa – oznajmił szef MON Mariusz Błaszczak.

Do zatrzymania doszło 14 stycznia b.r. Śledztwo zostało wszczęte na podstawie materiałów zgromadzonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i powierzone Delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu.

Postępowanie – które nadzoruje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy - dotyczy żądania przez oficera starszego z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy w związku z pełnioną funkcją publiczną od właściciela przedsiębiorstwa korzyści majątkowej.

Z działania Żandarmerii Wojskowej zadowolony jest szef MON Mariusz Błaszczak. - W Wojsku Polskim obowiązuje zasada zero tolerancji dla jakiegokolwiek łamania prawa. Wszyscy, którzy dopuszczają się przestępstw będą ponosili surowe konsekwencje. Dziękuję oficerom SKW i Żandarmerii Wojskowej za sprawną i skuteczną akcję – napisał na Twitterze minister obrony narodowej.

Podżeganie i ujawnianie chronionych informacji
Były szef Szefostwa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy płk rez. Krzysztof B. miał podżegać podżegał funkcjonariuszy publicznych do nieuprawnionego przekazywania informacji. Dotyczyły one „planowanych i toczących się postępowaniach przetargowych oraz planowanych i prowadzonych pracach badawczo – rozwojowych, organizowanych przez jednostki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej”.

Co więcej dla osiągnięcia korzyści majątkowych B., wszedł w porozumienie z przedsiębiorcą Tomaszem K., aby ten mógł uzyskać informacje dotyczące planowanych i toczących się przetargów przez wyżej wskazane podmioty.

Zatrzymany Tomasz K. wszedł w podobne porozumienie także z mjr. Arkadiuszem R. (szef Wydziału Materiałowego 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Drawsku Pomorskim), który z kolei przyjął od Tomasza K. wycieczkę zagraniczną oraz telefon komórkowy.

Kolejny zatrzymany to płk Paweł M. (Zastępca Szefa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy), który w związku z pełnioną przez siebie funkcją publiczną, zażądał od przedsiębiorcy Mirosława S. korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy zł oraz „przekazywał nieuprawnionej osobie informacje niejawne objęte ochroną”. Mirosław S. obiecał wręczyć Pawłowi M. żądaną sumę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Prokuratorskie zarzuty
Prokurator przedstawił zarzuty osobom zatrzymanym. Oficerowie Paweł M., Arkadiusz R. i Krzysztof B. usłyszeli zarzuty popełnienia czynów polegających na ujawnienia informacji niejawnych poprzez funkcjonariusza publicznego (art. 266 par. 2 kk). Zarzuty zakłócania przetargu publicznego (art. 305 kk) usłyszeli Krzysztof B., Arkadiusz R. i Tomasz K. Za te przestępstwa grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Mirosław S. i Tomasz K. usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw udzielenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu (art. 229 par. 1 kk), Arkadiusz R. przyjęcia korzyści majątkowych (art.228 par. 1 kk). Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pawłowi M. prokurator nadto zarzucił czyn polegający na uzależnieniu czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej, określony w art. 228 par. 4 kk i zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 10.

Aresztowania i dozór policji
Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec Pawła M., Arkadiusza R. i Tomasza K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec Krzysztofa B i Mirosława S. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ex żołnierz

Brawo WY... wszyscy, oficerkowie. Jak za PRL-u.

p
polak mały

gdyby naprawdę było zero tolerancji to połowa cywilna MONu powinna siedzieć za działanie na szkodę nie tylko MONu ale państwa. A przede wszystkim za zakup bubli nikomu niepotrzebnych, za tworzenie struktur nowych a braki w obecnych. I w końcu za zbrojenie się w pojazdy osobowe. Chyba że chcą w razie czego powtórzyć 1939 i będą mieli czym wiać jak ich poprzednicy w tamtych latach.

w
wojak

Oby nie było tak jak z generałem M. Głośne zatrzymanie, wywiady [wulgaryzm]e....a a potem ciche zwolnienie i szukanie wyjścia ile zapłacić odszkodowania za tępactwo prokuratorów, niewiedzę prof. Modzelewskiego który nie znając tematu pisał opinię prawną.

G
Gość

wiadomosc na 100 lecie odzyskana niepodlegosci !! a jak bylo w armii niemieckiej napiszcie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Kibice Cracovii byli z zespołem do końca. Nie zawiedli się

Kibice Cracovii byli z zespołem do końca. Nie zawiedli się

Cracovia kończy sezon na 6. miejscu. Dawid Kroczek kończy pracę z "Pasami"

Cracovia kończy sezon na 6. miejscu. Dawid Kroczek kończy pracę z "Pasami"

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska