https://gazetakrakowska.pl
reklama

Ogólnopolski Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Materiał informacyjny - Ogólnopolski Konkurs "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."
Ogólnopolski Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” to prestiżowe wydarzenie, które od 1996 roku wyróżnia najlepsze inwestycje budowlane w Polsce. Organizowany przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, przy współudziale Związku Powiatów Polskich i Polskiej Izby Budownictwa, konkurs ma na celu promowanie nowoczesnych i estetycznych rozwiązań w budownictwie oraz wspieranie działań na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego.

Zgłoszenia do konkursu są nadal przyjmowane! Jeśli jesteś inwestorem, wykonawcą lub autorem projektu budowlanego, który zakończył realizację inwestycji do końca pierwszego kwartału 2025 roku, masz czas do 23 maja na zgłoszenie swojego obiektu. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie konkursu.

Nie przegap tej okazji, by Twoja inwestycja została doceniona i wyróżniona na tle innych realizacji w kraju. Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie: https://www.modernizacjaroku.org.pl.

W ramach inicjatyw towarzyszących konkursowi zapraszamy również do udziału Ogólnopolskim Konkursie i Wystawie Murali z Miast, Gmin i Powiatów organizowane przy współudziale Festiwalu World Urban Art. Jedyne takie wydarzenie w Polsce – prezentacja najpiękniejszych murali w niezwykłej scenerii Łazienek Królewskich w Warszawie. To właśnie tam, 7 października 2025 roku, odbędzie się wyjątkowy wernisaż z udziałem twórców, przedstawicieli instytucji i mediów – pełen sztuki, emocji i nagród. Przez cały październik murale będą eksponowane na wielkoformatowych planszach przy ulicy Agrykola, przyciągając uwagę tysięcy odwiedzających i promując piękno lokalnych społeczności, ich historii i talentu.


Szczegółowe informacje na temat wydarzenia na stronie www.modernizacjaroku.org.pl

Budowa Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych aleja Jana Pawła II 37/3a w Krakowie

W nowoczesnym budynku o powierzchni ponad 600 m² Politechnika Krakowska uruchomiła jedno z najnowocześniejszych laboratoriów metrologii współrzędnościowej w Europie. Obiekt, będący częścią prestiżowej Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej, został wyposażony w światowej klasy aparaturę badawczą, umożliwiającą pomiary z dokładnością do 0,1 mikrometra.

Laboratorium, zaprojektowane i zrealizowane przez PRB "Olexbud" Paweł Oleksy z Kątów, posiada zaawansowane systemy stabilizacji termicznej i izolacji drgań, a jego unikalne rozwiązania technologiczne pozwalają na prowadzenie badań w zakresie od nanometra do wielkogabarytowych struktur przemysłowych.

To miejsce, w którym nauka spotyka się z przemysłem, oferując najwyższej jakości wzorcowanie maszyn pomiarowych i współpracując z czołowymi firmami z branży motoryzacyjnej, energetycznej i technologicznej.

Inwestorem i właścicielem laboratorium jest Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki.

Budowa Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki Krakowskiej aleja Jana Pawła II 37/3a w Krakowie

Na terenie Politechniki Krakowskiej powstał unikalny w skali Europy ośrodek badawczy – Laboratorium Inżynierii Wiatrowej. Nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 1 665 m² mieści dwa tunele aerodynamiczne o obiegu zamkniętym oraz autorską aparaturę badawczą zaprojektowaną przez inżynierów uczelni.

To innowacyjne centrum pozwala prowadzić zaawansowane badania nad wpływem wiatru na środowisko, aerodynamiką budowli, przewietrzaniem miast, transportem zanieczyszczeń czy efektywnością turbin wiatrowych. W laboratorium znajdują się m.in. zautomatyzowane stoły obrotowe, układy kierownic, systemy symulujące warunki atmosferyczne oraz urządzenia do badania opadów i oblodzeń.

Inwestorem obiektu jest Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki.
Wykonawcą inwestycji – Zakład Techniczno-Budowlany POLBAU Sp. z o.o., oddział Kraków,
a projekt opracowała Agencja Projektowa Architektura Czech Duliński Wróbel Sp. z o.o.

Budowa Amfiteatru w Krynicy-Zdroju

Nowy Amfiteatr w Krynicy-Zdroju to wyjątkowy obiekt łączący nowoczesne rozwiązania inżynieryjne z ponad 200-letnią tradycją Parku Zdrojowego. Inwestycja harmonijnie wpisuje się w historyczny krajobraz miasta, zestawiając drewnianą architekturę stylu krynickiego z modernizmem międzywojnia. Efektowne zadaszenie obiektu stanowi jednocześnie dzieło architektury, krajobrazu i sztuki – nową rzeźbę przestrzenną w sercu uzdrowiska.

Zlokalizowany w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie kolei na Górę Parkową i potoku Palenica, amfiteatr domyka rewitalizację najważniejszej przestrzeni publicznej Krynicy. To nowe miejsce dla kultury, muzyki i wydarzeń społecznych, które wzmacnia pozycję miasta jako atrakcyjnego centrum turystycznego i uzdrowiskowego.

Inwestor: Gmina Krynica-Zdrój
Wykonawcy: Erbet Sp. z o.o. (Nowy Sącz), Signum Project Sp. z o.o. (Kraków)
Autorzy projektu: Saneccy Sp. z o.o. (Kraków), Biuro Konstrukcyjne Statiko Sp. z o.o. (Nowy Sącz)

Wybrane dla Ciebie

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Cyberataki GRU uderzają w Polskę. Firmy, logistyka i zwykli użytkownicy na celowniku

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska