- Ileż można robić kanalizację? Niech wezmą się w końcu do prawdziwej roboty, bo teraz na tej drodze łatwo auto rozwalić. Nie mówiąc o tym, że jeździmy po błocie i kurzu - denerwuje się Paweł Markowski, kierowca z Podlipia. - Jak tak dalej remont będzie się ślimaczył, to przed zimą nie zdążą.
W sprawie przedłużających się prac w Podlipiu kilkakrotnie interweniowała starosta powiatu olkuskiego Barbara Rzońca.
- Co chwilę dostajemy jakieś skargi - zaznacza starosta, szykując się na kolejne spotkanie w sprawie remontu z przedstawicielami zarządu drogowego i wodociągów.
- Planowo prace miały potrwać do końca sierpnia, ale drogowcy rozpoczęli dodatkową inwestycję, której nie było wcześniej w projekcie: budowę chodnika i krawężnika - wyjaśnia Alfred Szylko, szef olkuskich wodociągów. - To może opóźnić prace o 2-3 tygodnie.
Remont ciągnie się też na ul. Długiej na olkuskim os. Pomorzany. O sprawie pisaliśmy w "Krakowskiej" cztery miesiące temu, kiedy autobus nie zmieścił się tam na wąskim skrawku nierozkopanej jezdni i wpadł do rowu. Wtedy Związek Komunalny Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu postanowił nie kierować tamtędy dużych autobusów. Nadal jest jednak problem z przejazdem.
- Nie ma dnia, żeby nie było awarii autobusu związanej z remontami dróg, jak urwane zawieszenie, zepsute łożysko czy pęknięta szyba - podkreśla Grzegorz Sikora z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Olkuszu. - Części do autobusu nie są tanie. Jedna szyba to koszt ok. 3-3,5 tysiąca złotych. Do tego trzeba doliczyć części na zamówienie, które czasem docierają do nas po 24 dniach.
Choć w teren, gdzie trwają remonty, wysyłane są stare autobusy, to i tak straty dla ZKM są ogromne. Sięgają jakichś kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przedsiębiorstwo rozważa wystąpienie do inwestora o zwrot kosztów remontów autobusów. - Ta inwestycja trwa zdecydowanie za długo. A 1 września za pasem - zauważa Sikora.
Po wakacjach sytuacja stanie się jeszcze bardziej skomplikowana. Przez remontowane drogi nie przejadą duże autobusy z dziećmi do szkół. - Nie wiem, jak to będzie. Przed wakacjami np. o 8 rano trudno było zebrać ludzi dwoma dużymi autobusami po 98 miejsc każdy. Teraz jeździ jeden z 19 - zaznacza Sikora. ZKG "KM" zapowiada, że dopóki remont się nie zakończy, nadal będzie jeździć tylko komunikacja zastępcza.
Fakty
Projekt "Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze ", który realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu, opiewa na 206 mln zł. Obejmuje budowę ponad 100 km sieci kanalizacyjnej, sanitarnej i wodociągowej, modernizację oczyszczalni ścieków i zmianę systemu zaopatrzenia w wodę.
Przedstawiciele wodociągów zapewniają, że prace odbywają się zgodnie z harmonogramem. Mieszkańcy nie mogą jednak zrozumieć, dlaczego wyznaczono tak długie terminy na realizację.
W ramach projektu rozkopanych zostało kilkadziesiąt ulic. Część z inwestycji została już zakończona. Tak jest w Międzygórzu, Krążku, Bukownie (m.in. ul. Wodąca, Graniczna, Zielona) czy w niektórych częściach Olkusza (os. Piaski, Mazaniec). Na ul. Leśnej, Młyńskiej i Sosnowej w Bukownie trwa odbiór. Podobnie na os. Podgrabie w Olkuszu czy ul. Bogucińskiej, Olkuskiej i Hardego w Kluczach.
Prace remontowe trwają jeszcze na os. Pomorzany w Olkuszu, ulicach - Bolesławskiej i Stawowej w Kluczach (zakończenie w listopadzie), w Podgrabiu i na kilkunastu ulicach os. Glinianki w Olkuszu.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!