Ponad 3 tys. młodych z całego świata przyjedzie do diecezji sosnowieckiej na tydzień przedŚwiatowymi Dniami Młodzieży. W Olkuszu pierwsi pielgrzymi pojawią się już 19 lipca. Grupa Kanadyjczyków nocować będzie w szkołach, zjedzą też kolację w parafii Św. Andrzeja. Miasto ugości 268 osób z Włoch i z Czech. Przez pięć dni mieszkać będą u rodzin z sześciu olkuskich parafii. Potem część wiernych przejedzie do Krakowa (gdzie będzie nocować do końca Światowych Dni Młodzieży), a część zamieszka w dwóch olkuskich szkołach.
W czwartek, 21 czerwca, dla gości i mieszkańców zostanie zorganizowana duża impreza na Rynku w Olkuszu. - Program został przewidziany tak, aby młodzież z zagranicy poznała Olkusz i jego historię, ale też miała okazję spędzić czas z rodzinami i naszą młodzieżą - mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.
Goście pojadą m.in. do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. - To jest życzenie wielu z nich - podkreśla ks. Jarosław Kwiecień z komitetu organizującego pobyt obcokrajowców w diecezji sosnowieckiej. Dyrekcja obozu w nadchodzącym tygodniu i w czasie ŚDM spodziewa się ponad 300 tys. odwiedzających, czyli po ok. 30 tys. dziennie. Będą oni jechali głównie przez Chrzanów. Do Oświęcimia przyjedzie także papież Franciszek (29 lipca).
Najważniejszym wydarzeniem w diecezji sosnowieckiej ma być spotkanie na placu Papieskim w Sosnowcu i międzynarodowa msza pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka. Wspólnie z nim mszę będzie odprawiać też 10 biskupów i około 60 księży z zagranicy, którzy przybędą z pielgrzymami. - Zapraszamy do udziału wszystkich. Trzeba jednak przybyć nieco wcześniej, bowiem ulice wokół placu Papieskiego będą stopniowo zamykane przez policję - zaznaczają organizatorzy. Mapki z rozmieszczeniem punktów informacyjnych i medycznych wokół placu będzie można obejrzeć na Stronie Młodych Diecezji Sosnowieckiej (smds.pl).
22 lipca odbędzie się pielgrzymka na Jasną Górę. - Wiele parafii organizuje autokary, które zawiozą chętnych do Wrzosowej, by razem z gośćmi z zagranicy kilkanaście kilometrów przejść pieszo do Częstochowy - wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak. - Po drodze będzie czas na posiłek i… pielgrzymkowe lody od księdza prałata Szkoca - dodaje.
Około 300 mieszkańców diecezji będzie z kolei nocować w Kampusie JP II w Jerzmanowicach. - Namioty zaczniemy stawiać pod koniec przyszłego tygodnia - mówi ks. Kwiecień.
Na razie jeszcze nie wiadomo dokładnie, ile osób będzie nocować w szkołach w Chrzanowie. Na pewno w Zespole Szkół nr 3 na alei Henryka miejsce znajdzie 150 pielgrzymów. - W sumie w szkołach możemy przyjąć maksymalnie 1308 osób. Ale w części placówek brakuje jeszcze mobilnych pryszniców, które miały być do nich dostarczone - zauważa Tadeusz Kołacz, zastępca burmistrza Chrzanowa.
Ks. Roman Sławeński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Chrzanowie, informuje, że z jego parafii 280 rodzin zdeklarowało się przyjąć pielgrzymów pod swój dach. - To głównie grupy z Niemiec, ale także z USA, Australii, Filipin, Fidżi, Indonezji, Estonii czy Słowenii - wymienia ksiądz. - W środę na placu Tysiąclecia będą mieli okazję zaprezentować swój program artystyczny - zaprasza Sławeński.
Chętni, którzy dopiero teraz zdecydowali się, by otworzyć swój dom dla pielgrzymów, do niedzieli mogą wypełniać deklarację. Jedną z osób, która otworzy swój dom dla przybyłych, jest Monika Kusiak z Chrzanowa. - Zamieszka u mnie dwoje Francuzów. To ponoć 14-letni chłopcy. Mam nadzieję, że zaprzyjaźnią się z moimi dziećmi - wyznaje pani Monika. W sumie kolejnych kilka tys. pielgrzymów na ostatni tydzień lipca przyjedzie do pozostałych gmin powiatu chrzanowskiego: Libiąża, Alwerni, Trzebini oraz Babic.
Wydarzenia w ramach Światowych Dni Młodzieży w diecezji sosnowieckiej i w Chrzanowie
Diecezja sosnowiecka
* Czwartek, 21 lipca - Dzień Dekanalny
Po śniadaniu w rodzinach lub innych miejscach noclegowych i po porannej modlitwie w kościołach, każdy z dekanatów realizuje swój własny program. Wszystkie imprezy będą otwarte zarówno dla gości, jak i mieszkańców.
W Olkuszu odbędzie się msza w parafii pw. św. Maksymiliana (godz. 8.30). Następnie młodzież przejdzie do centrum miasta, gdzie zostanie przywitana przez burmistrza. Do obiadu goście będą mogli uczestniczyć w zorganizowanych dla nich trasach tematycznych, dzięki którym poznają miasto i jego historię: zwiedzą starówkę, bazylikę św. Andrzeja, podziemia oraz olkuskie muzea i galerię. Tego dnia wstęp do tych instytucji kosztować będzie tylko 1 zł. Od godz. 18 do 20 na olkuskim Rynku odbędzie się koncert zespołu Wotum.
W dekanacie Jaroszowiec i gminie Klucze o godz. 16 na wzgórzu „Dąbrówka” na Pustyni Błędowskiej mszę św. przy ołtarzu polowym odprawi bp Grzegorz Kaszak. Po eucharystii odbędą się koncerty zespołów „Śpiewajmy z Pokusą”, La Pallotina oraz „Raz Dwa Trzy”. Będzie też okazja do skosztowania potraw regionalnych. Wydarzenie uatrakcyjni pokaz skoków spadochronowych na Pustyni Błędowskiej 6. Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa. Do południa goście będą mieli okazję m.in. zwiedzić zamek w Ogrodzieńcu.
W tym dniu imprezy odbędą się także w Czeladzi, Będzinie, Siewierzu, Sławkowie, Dąbrowie Górniczej i Jaworznie.
* Piątek, 22 lipca
Piesza pielgrzymka do Częstochowy to kolejny punkt, w który może włączyć się każdy z mieszkańców diecezji. Po śniadaniu w rodzinach i porannej modlitwie w kościele goście zostaną przewiezieni do miejscowości Wrzosowa, ok. 15 km od Częstochowy. Między 7 a 8 rano w grupach dekanalnych, z nagłośnieniem, flagami i przewodnikami wyruszą w pielgrzymce. Ok. g. 11-12.30 planowany jest postój i posiłek w parafii Najśw. Serca Pana Jezusa w Częstochowie.
Po powitaniu na placu przed Szczytem przez biskupów, udadzą się na krótką modlitwę w kaplicy Cudownego Obrazu, a następnie o godz. 15 rozpocznie się msza na Szczycie, której przewodniczyć będzie abp Philip Wilson z Australii. Kazanie wygłosi jeden z włoskich biskupów. Po eucharystii goście będą mieli czas wolny do godz. 19. Do domów powrócą autokarami i pociągami.
* Sobota, 23 lipca
Młodzież goszczona przez diecezję sosnowiecką uda się do obozu w Oświęcimiu w godzinach dopołudniowych - wejście w trzech grupach o godz. 9, 10 i 11 na specjalnie przygotowaną trasę.
Po południu wszyscy, obcokrajowcy i mieszkańcy diecezji, zostaną zaproszeni na plac Papieski w Sosnowcu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16 od występów laureatów diecezjalnego konkursu wokalnego i tańców ewangelizacyjnych. Centralnym punktem będzie msza pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka o g. 17.30. O godz. 20, po posiłku, rozpocznie się wieczór „Miłość potężniejsza niż śmierć”. Złożą się na niego świadectwa zaproszonych gości (ks. Mirosław Tosza, s. Anna Bałchan, rodzina Wilkowskich), występ chóru i orkiestry oraz etiudy filmowe przygotowane przez młodzież. Spotkanie zakończy się przed godz. 22.
* Niedziela, 24 lipca
Goście spotkają się na mszach w danych parafiach. Czas spędzą wspólnie z rodzinami. Od godz. 16 do 21 u podnóża Zamku w Rabsztynie odbędzie się piknik połączony z Koncertem Franciszkańskim. W tych godzinach będzie można zwiedzać zamek za złotówkę.
* Poniedziałek, 25 lipca
Po porannej modlitwie w kościele goście wyjadą do Krakowa lub w jego okolice, w zależności od tego, gdzie mają przewidziane noclegi w czasie Światowych Dni Młodzieży.
Kampus JP II w Jerzmanowicach
* Wtorek, 26 lipca
Weryfikacja uczestników (nadal można się rejestrować - informacje na stronie diecezji), przydział zakwaterowania (od godz. 12); msza pod przewodnictwem bp. Grzegorza Kaszaka (godz. 17); kolacja; Pogodny Wieczór (godz. 19.30 - 21.30) - wspólne uwielbienie Boga, występy zespołów, Apel Jasnogórski.
* Środa, 27 lipca
Śniadanie (w godz. 7-8); Festiwal Młodych; katecheza w drodze - ks. bp Piotr Skucha (godz. 9); msza i konferencja pod przewodnictwem ks. bp. Piotra Skuchy (godz. 12); obiad (godz. 13-14); wyjście na Jurę (godz. 15); Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Droga Krzyżowa (dla chętnych: ekstremalna Droga Krzyżowa); Pogodny Wieczór (godz. 19.30 - 21.30) - wieczór uwielbienia i tańca, Apel Jasnogórski.
* Czwartek, 28 lipca
Podobnie jak w środę: śniadanie; Festiwal Młodych; katecheza, msza i konferencja; obiad. O godz. 15 wyjazd do Krakowa i powitanie Ojca św. Franciszka na Błoniach Krakowskich. Wieczorem kolacja, wieczór dziękczynienia, Apel Jasnogórski.
* Piątek, 29 lipca
Program jak w czwartek.
* Sobota, 30 lipca
Po śniadaniu o godz. 8.30 wyjazd do Krakowa - pielgrzymka na miejsce czuwania „Campus Misericordiae”, Pole Miłosierdzia w Brzegach; czuwanie z Ojcem św.
* Niedziela, 31 lipca
Czuwanie na Polu Miłosierdzia, msza, powrót do Jerzmanowic i wyjazd do domu.
Chrzanów
* Środa, 27 lipca
O godz. 17.30 startuje impreza religijna na placu Tysiąclecia. W programie: msza, występy, promocja lokalnych produktów, atrakcje dla najmłodszych.
* W powiecie chrzanowskim jeszcze wszystko dopinane jest na ostatni guzik. W poniedziałek (18 lipca) w chrzanowskim starostwie powiatowym ma odbyć się konferencja, na której przedstawiciele wszystkich służb zdradzą szczegóły organizacyjne.
Współpraca M.Balicka
Autor: Joanna Urbaniec
">