https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce. Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Ludzie przyjeżdżają tutaj z całego świata

Bogusław Kwiecień
Opracowanie:
20 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37, świat pożegnał papieża Jana Pawła II. Jego życie, dorobek i pontyfikat przypomina na co dzień Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach
20 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37, świat pożegnał papieża Jana Pawła II. Jego życie, dorobek i pontyfikat przypomina na co dzień Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach na mapie miejsc związanych z Papieżem Polakiem jest jednym z najważniejszych. Tutaj przecież wszystko się zaczęło... To miejsce trzeba koniecznie odwiedzić.

Kamienica w Wadowicach wpisana w historię Polski

Kamienica przy ul. Kościelnej 7 w Wadowicach na stałe jest wpisana w historię i polskie dziedzictwo narodowe.

W tej kamienicy tuż przy rynku, 18 maja 1920 roku około godz. 17 przyszedł na świat Karol Józef Wojtyła. Był trzecim dzieckiem Emilii z d. Kaczorowskiej i Karola Wojtyły seniora.

Początki muzeum były spontaniczne. Po wyborze kardynała Karola Wojtyły 16 października 1978 roku do Wadowic coraz liczniej zaczęli przyjeżdżać ludzie z różnych stron Polski i zagranicy, żeby zobaczyć miasto, w którym urodził się i dorastał przyszły Ojciec Święty.

Ówcześni najemcy – Państwo Putyrowie – cierpliwie przyjmowali gości. Wystawili też zeszyt, w którym można było złożyć pamiątkowy wpis. Dziś to cenna pamiątka i swoisty zapis historii tego miejsca - przypominają w wadowickiej placówce.

W tym czasie proboszcz parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, ksiądz dr Edward Zacher zainicjował utworzenie muzealnej placówki w dawnym mieszkaniu Wojtyłów. Dzięki jego działaniom oraz wsparciu metropolity krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego i Urzędu Miasta w Wadowicach do roku 1980 udało się zapewnić mieszkańcom kamienicy przy ul. Kościelnej 7 nowe lokum. W latach 1981-1982 przeprowadzono generalny remont, by przystosować pomieszczenia do nowej funkcji.

Otwarcie muzeum nastąpiło 18 maja 1984 r., w 64. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Działało wówczas jako jednostka Archidiecezji Krakowskiej. Pieczę nad Domem Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II powierzono Siostrom Nazaretankom z wadowickiego klasztoru. W tej formie muzeum funkcjonowało do roku 2010. Wraz ze wzrostem liczby eksponatów, Muzeum nabrało charakteru wystawy biograficznej.

Muzeum w Wadowicach rozpoczęło nowy rozdział

Po słynnym papieskim przemówieniu w Wadowicach, w czerwcu 1999 r., spadkobierca Chaima Bałamutha, zdecydował o wystawieniu kamienicy na sprzedaż. W marcu 2006 roku kupiła ją Fundacja Ryszarda Krauze i przekazała Archidiecezji Krakowskiej.

Wspólnie z ks. kard. Stanisławem Dziwiszem postanowiono o utworzeniu nowoczesnego muzeum utrwalającego i popularyzującego dziedzictwo Papieża Polaka. Przez kolejne dwa lata trwały intensywne prace nad koncepcją przebudowy - podkreśla placówka.

Nowo utworzone muzeum zostało wpisane do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Województwo Małopolskie. Uroczyste otwarcie nastąpiło 9 kwietnia 2014 roku.

Jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Polsce przez gości z kraju i zagranicy.

Muzealna ekspozycja przedstawia przedmioty, dokumenty, zdjęcia związane ze św. Janem Pawłem II, których nie można zobaczyć gdzie indziej.

Na zwiedzanie całej ekspozycji należy zaplanować około 1,5 godziny. Muzeum to nie tylko mieszkanie Wojtyłów, ale także około 1 200 metrów kw. powierzchni wystawienniczej na czterech kondygnacjach, które podzielono na 16 stref. Prowadzą śladami życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska