W nocy z 30 na 31 lipca 1940 r. centrum Olkusza zostało otoczone przez nazistowską żandarmerię i SS. Agresorzy wyprowadzali mężczyzn w wieku od 14 do 50 lat z domów i spędzali na olkuski rynek, pod szkołę na ul. Górniczej, rynek Czarnogórski, ul. Mickiewicza oraz w okolice gmachu Kasy Chorych. Tam zostali oni zmuszeni do leżenia z twarzą skierowaną ku ziemi. Warto dodać, że tamten dzień należał do wyjątkowo upalnych. Każda z ofiar, która zmieniała pozycję, była katowana przez okupantów. Dodatkowo niektórzy z zebranych mężczyzn byli torturowani i przesłuchiwani.
Z wyjątkowym okrucieństwem potraktowano osoby zgromadzone na rynku czarnogórskim. Zmuszano ich do czołgania się w błocie, a następnie do marszu i śpiewania pieśni żołnierskich. Podczas marszu esesmani bili maszerujących kolbami i kijami. Niektórym kazano zanurzać się w rzece Babie, która była pełna fabrycznych ścieków, następnie wybrane osoby miała tarzać się w piachu i glinie.
Krwawa środa przyniosła co najmniej dwie ofiary śmiertelne. Jedną z nich był Tadeusz Lupa. 25-letni pracownik olkuskiego magistratu został zastrzelony przez okupantów podczas próby ucieczki z placu przy Kasie Chorych. Drugą był Żyd o nazwisku Majer. Zmarł on mimo pomocy lekarzy wskutek obrażeń poniesionych w czasie tortur.
Jak co roku przedstawiciele władz lokalnych oraz środowisk politycznych pojawili się przy płycie pamiątkowej na olkuskim rynku by uczcić pamięć tego dramatycznego wydarzenia składając wiązanki kwiatów. Ze względu na stan epidemii nie odbyły się oficjalne obchody.
Dostępna jest broszura "Krwawa środa 1940 w Olkuszu"
Książeczka powstała dzięki współpracy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu z Instytutem Pamięci Narodowej.
Zawiera ona trzydzieści stron na których można poznać relację świadków tragicznych wydarzeń sprzed osiemdziesięciu jeden lat. Druk można odebrać w Punkcie Informacji Turystycznej na ulicy Floriańskiej 8.
- Święto Policji w Olkuszu. Były nominacje na wyższe stopnie służbowe
- Areszt dla 60-latka z Bukowna. Groził synowi pozbawieniem życia i podpalił dom
- Zaawansowane prace w gminie Wolbrom przy budowie ścieżek rowerowych
- Basen odkryty w Wolbromiu latem dostępny dla mieszkańców. Zobaczcie, jak tam jest
- Cmentarz parafialny w Olkuszu zarośnięty trawą po pas
- Ze starożytnego Rzymu prosto na zamek w Rabsztynie
FLESZ - Koronawirus. Kiedy szczepienia dzieci?
