https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BLISKIE SPOTKANIA. Członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu zebrali ponad sto relacji świadków historii

Paweł Mocny
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ostatnich latach członkom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu udało się zebrać ponad sto relacji świadków historii. W swoich wspomnieniach weterani walk o niepodległość, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych i sybiracy opowiadają nie tylko o ważnych wydarzeniach historycznych, ale także o życiu codziennym w „dawnych czasach”.

Członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK w Olkuszu zebrali ponad sto relacji świadków historii

Działań, których podejmują się członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu (ŚZŻAK) nie da się streścić w jednym zdaniu. Większość mieszkańców powiatu olkuskiego i okolic może kojarzyć stowarzyszenie z rekonstrukcji historycznych, wystaw, gier terenowych czy rajdów. To jednak nie wszystkie formy działalności olkuskiego koła.

Członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu prowadzą także pokazy dla uczniów szkół oraz mieszkańców, organizują paczki świąteczne dla kombatantów, opiekują się grobami i przygotowują materiały naukowe.

Zdecydowanie jedną z ciekawszych działań olkuskiego koła jest zbieranie relacji świadków historii. Członkowie koła docierają do weteranów walk o niepodległość, więźniówobozów koncentracyjnych czy sybiraków, rejestrując ich relacje dotyczące nie tylko ważnych zdarzeń historycznych, ale także życia codziennego „w dawnych czasach”.

- W ostatnich latach udało nam się zebrać ponad sto wywiadów ze świadkami historii. Część z nich została opublikowana na naszym kanale internetowym, a część w książkach. Wydaliśmy już pięć takich zbiorów wspomnień w tym dwa najnowsze tomy w ciągu ostatnich trzech lat – mówił w rozmowie z nami prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Olkuszu Konrad Kulig.

Jak dodaje prezes lokalnych struktur koła, wspomnienia dotyczą głównie ziemi olkuskiej. Weterani chętnie dzielili się historiami związanymi z życiem codziennym. Jedna z takich opowieści traktuje o tym co robiło się „za okupacji Niemieckiej”, gdy brakowało tytoniu. Nie brakuje także opowieści o ważnych działaniach zbrojnych – jak choćby opowieść o pierwszym zestrzeleniu niemieckiego samolotu podczas II wojny światowej (zdarzenie miało miejsce w gminie Olkusz a konkretniej w Żuradzie)

- Nikt nie zbierze wspomnień dotyczących ziemi olkuskiej za nas, a jest to walka z czasem, dlatego że tych ludzi jest coraz mniej. Jeżeli nie zarejestrujemy ich relacji, to popadną one w zapomnienie nie z przyczyn biologicznych. Po prostu ci ludzie umrą – zaznaczył prezes ŚZŻAK Olkusz Konrad Kulig.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska