Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Omikronem zarazi się co drugi Europejczyk
Omikron został wykryty po raz pierwszy pod koniec listopada 2021 r. w Republice Południowej Afryki. Obecnie jest wariantem dominującym w wielu krajach na świecie. W Stanach Zjednoczonych stanowi już 95 proc. wszystkich zachorowań, natomiast w wielu europejskich krajach występuje już w przypadku 80 proc. zakażeń.
Na początku stycznia dr Hans Kluge, dyrektor WHO na Europę powiedział, że jeśli poziom zakażeń będzie utrzymywał się na tak wysokim poziomie, jak dotychczas, w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wariantem Omikron może zarazić się co drugi Europejczyk.
Omikron w Polsce. Nawet 100 tys. zakażeń dziennie
W Polsce wariant Omikron rozprzestrzenia się coraz szybciej i wg szacunków Ministerstwa Zdrowia stanowi już ok. 20 proc wszystkich zakażeń.
- Piąta fala staje się już faktem i w najbliższym czasie musimy się spodziewać wzrostów liczby zakażeń. Najnowsze prognozy, którymi dysponujemy, pokazują, że szczyt zachorowań w piątej fali przewidujemy na połowę lutego i będzie to ok. 60 tys. zakażeń dziennie. - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ośrodek MOCOS przewiduje, że szczyt piątej fali pandemii nastąpi już pod koniec stycznia, a dzienna liczba zakażeń może oscylować w okolicy 120 tys. Ośrodek ICM UW przedstawił dwa warianty prognoz. W zależności od wyboru wariantu szczyt zachorowań może nastąpić w połowie lutego lub na początku marca, natomiast dzienna liczba zakażeń ma wynieść od 100 do 140 tysięcy.
Omikron - objawy. Jak je rozpoznać?
Omikron jest wariantem łagodniejszym i powodującym mniej groźne objawy dla organizmu niż chociażby Delta czy Alfa. Dużo rzadziej u osób zakażonych pojawiają się problemy z oddychaniem, a co za tym idzie liczba hospitalizacji powinna być niższa. Należy jednak pamiętać, że Omikron rozprzestrzenia się dużo szybciej niż inne warianty.
Objawy, które wywołuje Omikron znacząco różnią się od tych, które wywoływały inne szczepy. Przede wszystkim, rzadziej pojawia się utrata węchu lub smaku, co było typowe dla zakażeń Deltą.
Omikron u dzieci - jakie objawy?
Coraz więcej zakażeń wariantem Omikron odnotowuje się wśród najmłodszych. Wirusolodzy uważają, że objawy Omikronu u dzieci są dość nietypowe i łatwo je pomylić z inną chorobą. Sprawdźcie, jakie są najczęstsze objawy wariantu Omikron u dzieci i jak je rozpoznać. Szczegóły w galerii poniżej.