"Borowicka była artystką o wyjątkowym talencie, wrażliwości muzycznej i osobowości. Podziwiana i uwielbiana: po bilety na jej spektakle ustawiały się długie kolejki, zaś wśród melomanów utarło się powiedzenie, że idzie się nie do Operetki, ale „na Borowicką”. Solistka zresztą darzyła Kraków i swoich wielbicieli tak wielką miłością i oddaniem, że odmawiała występów w innych miastach Polski" - wspomina artystkę Opera Krakowska.
Urodzona w Łodzi, gdzie odebrała też muzyczne wykształcenie, Iwona Borowicka przez większość swojego życia i artystycznej kariery związana była z Krakowem. Po debiucie scenicznym w "Baronie Cygańskim", ściągnięta przez Anatola Wrońskiego do powstającej w Krakowie operetki na stałe związała się z miastem.
Po raz pierwszy na scenie Operetki Krakowskiej wystąpiła jako hrabina Marica w 1954 roku. Jej najbardziej znane role to Annina w „Nocy w Wenecji”, Liza w „Krainie uśmiechu”, Hanna Glawari w „Wesołej wdówce”, Księżna w „Ptaszniku z Tyrolu” czy Gabrielle w „Wiedeńskiej krwi”.
Piątkowe spotkanie odbędzie się w ramach cyklu organizowanych przez Krakowskie Stowarzyszenie Miłośników Opery ARIA. Ma ono w zamyśle przybliżenie sylwetek artystów związanych ze sztuką operową – dyrygentów, śpiewaków, reżyserów operowych i innych realizatorów spektakli muzycznych.
Nowe zasady w polskiej ortografii
