Doroczne uroczyste Małopolskie Spotkanie Opłatkowe w Krakowie rozpoczęło się Kolędą "Bracia, patrzcie jeno" w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.
- Nie ma NAS i WAS. Jesteśmy MY. Bo to właśnie MY i nasza wspólnota jesteśmy siłą Małopolski. Czy to znaczy, że musimy się we wszystkim zgadzać? Nie, bo tak jak nasza Małopolska jest niezwykle różnorodna, tak i my jesteśmy niezwykle różnorodni. Wywodzimy się z różnych środowisk, mamy różne poglądy. Możemy i powinniśmy ze sobą dyskutować i polemizować, ale w sprawach fundamentalnych powinniśmy mówić jednym głosem, bo Małopolska jest jedna, bo Małopolanie to jedność. Jest dla mnie ogromnym zaszczytem, że mogę spotkać się z Państwem w roli gospodarza naszego województwa. Gospodarz ma odpowiedzialność, ale też konkretne zadania i obowiązki. Rolą gospodarza jest dbać o wspólnotę i wspierać wszystkich w rozwoju i realizacji swoich planów. W tym miejscu w sposób szczególny chcę zwrócić się do samorządowców, z których grona wyszedłem, i którym chcę i będę służyć. Urząd Wojewódzki będzie organem, który wspiera, pomaga, który przyjmuje krytyczne uwagi, który jest otwarty na Wasze potrzeby i służbę naszym mieszkańcom - zadeklarował podczas spotkania wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Życzenia zdrowych, pełnych wzajemnej życzliwości, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia skierował do wszystkich Małopolan marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
- Niechaj także nadchodzący rok - rok 2024 - przyniesie nam wszystkim jak najwięcej dobrych chwil. Niech będzie to owocny czas dla każdego z nas osobiście, dla naszych rodzin, ale także dla naszego regionu, dla Małopolski. Niech doświadczenia minionych kilku lat - pandemii koronawirusa i wielkiej akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy, do której Małopolanie ruszyli z otwartymi sercami i ramionami, potwierdzając, że "Dobro jest w Małopolsce" - będą dla nas nie tylko cennym źródłem doświadczeń, ale też zachętą i bodźcem do angażowania się w sprawy ważne dla Małopolski i jej mieszkańców - dodawał marszałek.
Życzenia składał również metropolita krakowski.
- To są właśnie te święta - nachylenia się Boga nad ludzkim losem, po to, żeby człowieka podźwignąć, pokazać mu jego godność, pokazać mu kim jest i kim powinien być. Bóg dał nam swojego Syna po to, by człowiek mógł zrozumieć samego siebie - mówił abp Marek Jędraszewski, zaznaczając, że tę prawdę wielokrotnie powtarzał św. Jan Paweł II. - Każdemu z Państwa życzę z całego serca, by ten świąteczny czas był dla wszystkich czasem pokoju, radości, autentycznego braterstwa i dobroci serca.
Metropolita przypomniał także, że chrześcijaństwo ponad 1050 lat temu zapuściło głęboko korzenie w polską ziemię. - Poczucia odpowiedzialności za to wielkie dziedzictwo, z którego wszyscy wyrastamy - chcemy czy nie chcemy - za jego właściwy kształt obecnie i za jego przyszłość - tego życzył arcybiskup Marek Jędraszewski małopolskim politykom i urzędnikom.
Podczas spotkania harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej przekazali na ręce wojewody, marszałka i metropolity krakowskiego Betlejemskie Światło Pokoju.
Tradycja organizacji Małopolskiego Spotkania Opłatkowego sięga początku lat 90. minionego wieku. Została zainicjowana po przełomie ustrojowym przez ówczesnego wojewodę krakowskiego Tadeusza Piekarza.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Gdzie na sanki w Krakowie? Lista najlepszych górek do zjeżdżania na sankach MAPA
- Tak wyglądają wnętrza legendarnego hotelu Cracovia. Niebawem powstanie tu nowe muzeum
- Horoskop miłosny na grudzień 2023. Zobacz, co cię czeka w nadchodzących tygodniach!
100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!
