https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orkan "Grzegorz" przeszedł nad Małopolską

Marcin Banasik
W związku z orkanem „Grzegorz” wiejącym nawet 100 km/h i opadami małopolscy strażacy interweniowali ponad 800 razy.

Jak poinformował rzecznik małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej Sebastian Woźniak, na terenie regionu nikt nie ucierpiał z powodu zjawisk atmosferycznych.

– Strażacy byli wzywani przede wszystkim do wiatrołomów, a także uszkodzonych dachów – mówił Sebastian Woźniak.

Najwięcej zgłoszeń w niedzielę do godz. 15 strażacy otrzymali z powiatu krakowskiego (ok. 150), wadowickiego (ponad 100), oświęcimskiego (53), myśle­nickiego (29) oraz chrzanowskiego (22). W Krakowie orkan również nie oszczędzał drzew. Potężne konary zwaliły się na deptak na Grzegórzkach i na ul. Grottgera.

Niespokojnie było w małopolskiej części Podbeskidzia. Lokalny portal wadowice24.pl podał, że wichura uszkodziła linie wysokiego napięcia, a w wielu miejscach spadające na drogi drzewa zatarasowały przejazdy. Na jednym z wadowickich osiedli wiatr porwał papę z bloku i uszkodził komin. W Choczni drzewo spadło na dom, a w Bugaju koło Kalwarii Zebrzydowskiej na samochód. Strażacy z Wieprza poinformowali, że wichura zniszczyła blaszany garaż.

W rejonie Oświęcimia drzewa spadające na drogi sprawiły kłopoty kierowcom. Tak było m.in. w Grojcu i Bobrku. W Osieku uszkodzony został dach domu.

Mocno wiało również w powiecie limanowskim. Tam w miejscowości Szczyrzyc podmuchy wiatru uszkodziły poszycie dachowe na dwóch budynkach. Do takich zniszczeń doszło również w przypadku jednego budynku w Nowym Rybiu.

W powiecie olkuskim wiatr uszkodził dach na jednym z domów w Zadrożu. Powalił także drzewa m.in. w Gorenicach i Tarnawie.

Orkan dotarł również na Podhale. W niedzielę bez prądu były: Gliczarów Górny oraz Ciche, Witów, Dzianisz, Łopuszna, Gronków, część Szaflar. Niebezpiecznie było też na drogach w całym regionie Podtatrza. Drzewa łamały się i spadały na drogi.

Strażakom w pracy przeszkadzał śnieg. Nad Bukowiną Tatrzańską rozszalała się pierwsza w tym roku śnieżyca. W Tatrach ogłoszono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

W woj. małopolskim w niedzielę po południu bez prądu pozostawało 18 tys. odbiorców.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mocny
Gdy się coś stanie w Małopolsce to chociaż pokaże publiczna, bo dla pozostałych regionów to info milczy. Wolą pokazywać wtedy USA albo jakiś incydent zachodu.
Jesteście wyróżnieni po prostu władza jest wam wdzięczna za wybory. Gratulacje!!!
M
Mocny
Gdy się coś stanie w Małopolsce to chociaż pokaże publiczna, bo dla pozostałych regionów to info milczy. Wolą pokazywać wtedy USA albo jakiś incydent zachodu.
Jesteście wyróżnieni po prostu władza jest wam wdzięczna za wybory. Gratulacje!!!
N
Nick
Trzeba zawieźć premier i pół rządu na miejsce szkód żeby było widać jak ratują dobytek ludzi, a TVP da pasek, że wichury są winą strajkujących rezydentów.
l
lemur
O Schetyna do władzy sie dostał i rzadzi? Szybko Polske obleciał.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska