
Bartłomiej Stanek, Właściciel firmy STANEK MACHINERY. ZWYCIĘZCA W KATEGORII BIZNES W POWIECIE PROSZOWICKIM
Właściciel firmy STANEK MACHINERY z siedzibą w Posądzy, zajmującej się sprzedażą maszyn rolniczych. Od roku współpracuje z Akademią Piłkarską Nowa Proszowianka, dla której stał się sponsorem tytularnym.
- Działalność w branży agrotechnicznej zapoczątkował ponad 20 lat temu mój tata, Aleksander. W 2014 rozwinęliśmy rodzinny biznes otwierając nową siedzibę. Filarem sprzedaży są duże maszyny finansowane dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, aczkolwiek staramy się również dbać o mniejszych rolników, którzy zawsze znajdą coś dla siebie - mówi.
W ubiegłym roku, z inicjatywy Kamila Macha, założyciela Akademii Piłkarskiej Nowa Proszowianka , firma postanowiła zaangażować się w sponsorowanie młodych adeptów piłki nożnej. Bartłomiej Stanek zapewnia, że jest ze współpracy bardzo zadowolony. - Dzieci mogą się szkolić, spełniać swoje marzenia, a my mamy ogromną satysfakcję z szansy na kształcenie nowych pokoleń piłkarzy - mówi. Stanek Machinery stara się również wspomagać inne inicjatywy (m.in. Fanklubu Kamila Stocha), ale to Akademia Piłkarska jest „okrętem flagowym” firmy w zakresie patronatu finansowego.
SMS pod nr 72355 o treści OB.144

Michał Łanuszka, kompozytor i wokalista. ZWYCIĘZCA W KATEGORII KULTURA W POWIECIE WIELICKIM
Kompozytor, wokalista. Przez lokalną społeczność doceniany za zainicjowanie projektu „WieliczkART”, czyli koncertów artystów związanych z Wieliczką w tężni solankowej.
- Ubiegłoroczny koncert był pierwszym z cyklu koncertów artystów związanych z Wieliczką i jej okolicami. Na dość niewielkim obszarze mieszka wielu fantastycznych twórców: Renata Przemyk, Marek Stryszowski, Janusz Radek i wielu innych. Ale ten koncert nie miał li tylko charakteru lokalnego, sąsiedzkiego - mówi Michał Łanuszka. - Niesłychanie ważne było również miejsce, czyli wielicka tężnia, absolutnie unikatowa konstrukcja o perfekcyjnych wręcz właściwościach akustycznych. Połączenie tych 2 elementów, artystów i miejsca sprawiło, że o tym koncercie mówiła z podziwem i odrobiną zazdrości cała Polska - dodaje pomysłodawca.
W planach są kolejne edycje.
Michał Łanuszka przyznaje również, że są już plany, by każdego roku wyłaniać młodego i zdolnego muzyka, ucznia szkół muzycznych z powiatu wielickiego i honorować go stypendium. Podkreśla, że niezwykle ważne jest wspieranie młodych artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z muzyką.
SMS pod nr 72355 o treści OK.175

Tomasz Kondracki, inicjator akcji "Szyndziel pomaga". ZWYCIĘZCA W KATEGORII DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I CHARYTATYWNA W POWIECIE WIELICKIM
Tomasz Kondracki ma 41 lat, mieszka w Niepołomicach, jest żonaty, ma dwoje dzieci. Na co dzień pracuje w korporacji. Od dwóch lat angażuje się także w działalność charytatywną.
- Prowadzę akcję „Szyndziel pomaga” - mówi.
W ramach akcji sprzedaje swoje płyty, a dochód przeznacza na pomoc potrzebującym. Wszystko zaczęło się właśnie od zamiłowania do muzyki.
- Robię to amatorsko, dlatego pomyślałem, że jeśli ktoś ma kupić moją płytę, to te pieniądze nie powinny trafić do mnie, ale zostać przeznaczone na pomoc charytatywną - opowiada. Stara się, by co roku pieniądze przeznaczać na inny cel. Sprzedaż płyt jest jednak tylko jednym z elementów jego działalności charytatywnej. Obecnie pomaga 6-letniemu chłopcu z porażeniem mózgowym. Dzięki zaangażowaniu pana Tomasza pod koniec ubiegłego roku udało się zebrać pieniądze na zakup leków dla 6-letniego Kuby. Było to możliwe między innymi dzięki aukcji, którą pan Tomasz prowadził. Za dwa tygodnie w Krakowie odbędzie się także zorganizowany przez niego koncert charytatywny.
SMS pod nr 72355 o treści OD.205

Agnieszka Szczepaniak, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. ZWYCIĘZCA W KATEGORII SAMORZĄDNOŚĆ I SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA W POWIECIE WIELICKIM
Agnieszka Szczepaniak od pięciu lat jest dyrektorem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce. Do naszej akcji została nominowana za skuteczne ożywienie centrum Wieliczki, m.in. dzięki projektom „Rynek w centrum kultury”, „W gabinecie filmowych cieni”, „Baw się z Cafe Kultura”.
- Gdy zostałam dyrektorem Centrum, odbyliśmy szereg konsultacji z podmiotami, które wokół Rynku w Wieliczce prowadzą swoją działalność. Wszystko po to, by jak najlepiej wpasować się w oczekiwania mieszkańców. Dzięki temu akcje, które organizujemy, przyciągają dziś po kilkanaście tysięcy osób - mówi. Jedna z takich inicjatyw to właśnie „Rynek w centrum kultury”, czyli koncerty, pokazy filmowe i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, które odbywają się w Wieliczce od maja do września. Podkreśla, że nominacja do naszej akcji była dla niej zaskoczeniem. - Jest to wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale dla całego zespołu, który pracuje w Centrum. Wydarzenia, które organizujemy, nie mogłyby się udać, gdyby nie ich zaangażowanie i poświęcenie; ważne jest także wsparcie ze strony Miasta i Gminy Wieliczka oraz współpraca partnerska z Solnym Miastem i wielicką biblioteką - mówi. Dodaje, że największą nagrodą dla niej jest to, iż działalność Centrum została zauważona.
SMS pod nr 72355 o treści OS.160