https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polana Muzyki i Światła na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju odkrywa pierwsze roślinne rzeźby. To będzie kolejna atrakcja uzdrowiska

Alicja Fałek
Krynica-Zdrój 2024
Grupa PKL na Górze Parkowej stawia nowe atrakcje, które uzupełnią ofertę ośrodka. Na wydzierżawionych od gminy działkach przy górnej stacji kolejki powstaje wieża widokowa oraz Polana Muzyki i Światła. Prace postępują i można już zobaczyć pierwsze roślinne rzeźby, jakie będą zdobić nową atrakcję turystyczną Krynicy-Zdroju.

Budowa Polany Światła i Muzyki na Górze Parkowej postępuje

Choć kolej linowa na Górę Parkową wraz z jej górną stacją jest jedną z największych atrakcji sądeckiego uzdrowiska, i nie tak dawno przeszła generalny remont, to właściciel postanowił zainwestować w kolejne atrakcje.

Grupa PKL wydzierżawiła gminne grunty znajdujące się nieopodal górnej stacji na Górze Parkowej na okres 30 lat. Tam od kilku miesięcy trwają prace przy budowie Polany Muzyki i Światła. Ma być ona rozwinięciem oferty ośrodka nawiązującym do klimatu lat 30 ubiegłego wieku.

- Przestrzeń, przyroda i atrakcyjna tematyka polany nawiązuje do symboliki Krynicy-Zdroju. Polana stanie się także niezapomnianą podróżą w czasie, to właśnie tam odwiedzający Górę Parkową, będą mogli podziwiać roślinne rzeźby, symbolizujące znane postacie uzdrowiska. W ogrodzie znajdą się kwiatowe rzeźby w kształcie instrumentów, z których usłyszymy niezapomnianą muzykę z minionej epoki retro - wyjaśnia biuro prasowe PKL.

Mowa między innymi o ariach Jana Kiepury czy Marty Eggerth, którzy swoją pasją rozsławiali Krynicę-Zdrój. Polana będzie również miejscem wystaw tymczasowych, podczas których prezentowane będą ażurowe rzeźby postaci z lat 30. czy witrażowe motyle.

Pierwsze efekty już są widoczne. Wytyczono lejki spacerowe i montowane są rzeźby kwiatowe. Jest m.in. fortepian, kontrabas, harfa, czy retro pojazd.

Podczas prac inwestycyjnych ośrodek turystyczny PKL na Górze Parkowej jest dostępny dla turystów. Zostały zamontowane specjalne tabliczki, które wskazują jak poruszać się po ośrodku.

Będzie wieża widokowa z przeszklony tarasem na Górze Parkowej

Od września 2024 roku jednocześnie realizowana jest druga atrakcja górnej stacji kolejki na Górę Parkową. Mowa o wieży widokowej, której wysokość sięgnie 36 metrów. Na samej górze powstanie taras widokowy. Z niego podziwiać będzie można widoki na Krynicę, Jaworzynę Krynicką i inne szczyty Beskidu Sądeckiego, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Obok wieży znajdzie się zielona strefa odpoczynku.

- Wieża ma posiadać windę i przeszklony taras widokowy. To kolejny dowód na strategiczną współpracę gminy Krynica z PKL Góra Parkowa, która wcześniej przełożyła się na budowę amfiteatru przy dolnej stacji kolei linowo-terenowej oraz budowę poniżej szczytu Polany Muzyki i Światła – zaznacza Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Nowe atrakcje na 90-lecie ośrodka na Górze Parkowej

Grupa PKL ma w planie jeszcze jedną atrakcję. To nowoczesne multimedialne centrum podróży w czasie do minionych lat Krynicy-Zdroju. Będą tam prezentowane archiwalne zdjęcia i filmy nawiązujące do historii uzdrowiska i Góry Parkowej oraz ciekawe, historycznych wydarzeń na świecie. Do tego posłuży budynku B2, który przejdzie gruntowną modernizację.

Rozbudowana zostanie również strefa dla rodzin z dziećmi, w której powstaną: karuzela, fontanna czy tor samochodów retro. Trzeci etap inwestycji planowany jest na lata 2025-2027. PKL planują na 90-lecie ośrodka w 2027 roku zaprezentować go w nowej odsłonie wraz ze wszystkimi atrakcjami dostępnymi dla turystów zarówno latem, jak i zimą.

Polecane

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska