Ostatnie dni naboru o wsparcie na obszarach Natura 2000

AGW
„Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” - to nabór, który Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi od 29 listopada. Przez pierwsze 3 tygodnie wnioski złożyło nieco ponad 200 osób.

Nabór powinien zakończyć się 28 grudnia, ale ostatni dzień składania wniosków wypada w niedzielę, więc ARiMR informuje, że zainteresowanie wsparciem i jednocześnie gospodarujący na obszarach cennych przyrodniczo, będą mogli o nie wnioskować jeszcze 30 grudnia.

Warunkiem ubiegania się o pomoc jest powierzchnia. O maksymalnie 500 tys. zł może starać się gospodarz, jeżeli m.in. w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, łączna powierzchnia trwałych użytków zielonych i pastwisk trwałych położonych na obszarze Natura 2000 wynosi co najmniej 1 ha.

Cel wsparcia: Pomoc ma ułatwić prowadzenie działalności rolniczej w zgodzie z podwyższonymi standardami środowiskowymi obowiązującymi na tych cennych przyrodniczo terenach.

Na co można przeznaczyć pomoc na obszarach Natura 2000?

ARiMR tłumaczy: "Wsparcie przyznaje się na inwestycje, które m.in. przyczynią się do utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000, nie będą negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000 i nie są sprzeczne z działaniami ochronnymi obligatoryjnymi ustalonymi dla obszaru Natura 2000, na którym jest położone gospodarstwo, w planach zadań ochronnych lub w planach ochrony (jeśli plany takie zostały ustanowione)".

Jak już wspomnieliśmy, limit pomocy na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”, przypadający na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo wynosi 500 tys. zł. Te pieniądze agencja przyznaje się w formie refundacji części kosztów poniesionych na realizacje inwestycji. Standardowa wysokość dofinansowania to 50%, w przypadku młodego rolnika - 60%.

Nie każdy otrzyma takie samo wsparcie, zostało uzależnione od rodzaju realizowanej inwestycji:

  • do 500 tys. zł - w przypadku budowy lub modernizacji budynków inwentarskich lub adaptacji innych budynków na budynki inwentarskie;
  • do 200 tys. zł - w przypadku realizacji pozostałych inwestycji, np. zakupu maszyn do utrzymania trwałych użytków zielonych, urządzeń do pojenia zwierząt czy przechowywania pasz.

Wnioski można złożyć do biura regionalnego na pośrednictwem tego powiatowego.

O kolejności przysługiwania pomocy decydują m.in.: powierzchnia trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000 w gospodarstwie, ich udział w odniesieniu do łącznej powierzchni użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa, czy też realizacja przez podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych lub zobowiązań ekologicznych w ramach PROW 2014-2020.

Uwaga! 27 grudnia biura ARiMR są nieczynne

Mapa obszarów Natura 2000 Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Źródło: ARiMR

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Materiał oryginalny: Ostatnie dni naboru o wsparcie na obszarach Natura 2000 - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie