Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na taki stadion w Oświęcimiu czekają od lat
Budowa nowego kompleksu na miejscu dawnego obiektu sportowego przy Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu rozpoczęła się na wiosnę 2021 roku. Inwestycja objęła budowę infrastruktury lekkoatletycznej z bieżnią o długości 400 m z nawierzchnią syntetyczną, rzutni do pchnięcia kulą, skoczni w dal i wzwyż oraz boiska do piłki nożnej o wymiarach 100 na 64 m ze sztuczną nawierzchnią, boisk do siatkówki plażowej, trybuny na 600 miejsc, zaplecza z szatniami dla zawodników, trenerów i sędziów i parkingu.
Pierwotnie jego oddanie do użytku planowane było 30 czerwca br., ale już kilka miesięcy wcześniej stało się to nieaktualne.
- Wykonawca zwrócił się do nas o przedłużenie terminu, tłumacząc problemy z ich dotrzymaniem rosnącymi kosztami realizacji oraz brakami pracowników w związku z tym, że ukraińska część załogi po wybuchu wojny, zdecydowała się wrócić do kraju - tłumaczył Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski.
Jak dodaje, starostwo, było gotowe na renegocjację kontraktu i przesunięcie oddania stadionu na 30 września br. Gdy okazało się jednak, że wykonawca, nie wywiązuje z ustaleń, zrezygnowało z jego usług. - Przeprowadziliśmy inwentaryzację wykonanych dotychczas robót i przystąpiliśmy do przygotowania nowego przetargu na wyłonienie firmy, która dokończy to zadanie - mówi wicestarosta.
We wrześniu okaże się, czy udało się go wyłonić. Wygląda na to, że inwestycja będzie droższa niż to planowano. Tak czy inaczej w tym roku stadion nie powstanie. - Prace związane z położeniem tartanu czy sztucznej nawierzchni boiska trudno prowadzić w zimie. Także kolejny termin to będzie wiosna przyszłego roku - dodaje Paweł Kobielusz.
Zawiedzeni są sportowcy. W PZ nr 2 jest 11 klas sportowych, w tym hokejowe, pływackie, piłkarskie i siatkarskie, w których uczy się i trenuje ponad 200 młodych ludzi. - Faktycznie na otwarcie stadionu czekają wszyscy, czyli ok. 1300 - zaznacza Jacek Stoch, dyrektor powiatowej "dwójki".
Najbardziej na otwarcie stadionu w tym roku liczyli młodzi piłkarze z MKS SMS Oświęcim. - Pod tym kątem mieliśmy już określone plany, licząc, że skończy się nasza tułaczka po okolicznych miejscowościach i jesienią będziemy mogli trenować i grać już na własnym obiekcie - mówi Krzysztof Pękala, działacz i inicjator powołania przed trzema klubu, w którym w trzech grupach trenuje ok. 60 młodych zawodników.
W starostwie podkreślają, że obiekt ma służyć nie tylko sportowcom, ale szerzej mieszkańcom całego powiatu i być jego wizytówką. O budowie stadionu z prawdziwego zdarzenia na terenie, na którym istniał kiedyś szkolny obiekt sportowy, mówiło się od ponad 20 lat. Problemem było znalezienie finansowania. W końcu to się udało i inwestycja mogła ruszyć. Jej koszt pierwotnie miał sięgać 10 mln zł, ale obecnie ta kwota będzie pewnie sporo wyższa.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Mieszkańcy Oświęcimia na archiwalnych fotografiach sprzed lat
- Budowa drogi ekspresowej S1 została dopięta. Na razie bez obwodnicy Oświęcimia
- Oświęcim. W hali lodowej trwa montaż band, a kibice już szykują się na sparingi
- Policja ustaliła sprawcę chuligańskiego wybryku w Polance Wielkiej
- Piknik z rycerzami w Bielanach. Była pokazy i świetna zabawa
- Mieszkańcy wieżowców na ul. 3 Maja w Oświęcimiu obawiają się o swoje bezpieczeństwo
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
