Zobacz także:
- Aby uwiarygodnić swoją wersję podał, że jego żona pracuje w banku, więc się na tym zna - mówi asp. Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy oświęcimskiej policji. - Ekspedientka przyjęła monetę i wydała jeszcze z kasy 185 złotych reszty.
Policjanci szybko ustalili, że to była druga próba oszustwa tego dnia. Wcześniej mężczyzna usiłować w ten sam sposób oszukać 21-letnią ekspedientkę w sklepie odzieżowym w Oświęcimiu.
- Chciał kupić trzy pary skarpet dziecięcych za osiem złotych - przyznaje ekspedientka, która nie dała się naciągnąć na bezwartościową monetę. - Zanim wyjął pieniądze, zapytał czy mam wydać z 200 złotych, więc wyliczyłam już 192 złote reszty i położyłam na ladzie.
W tym momencie mężczyzna podał ekspedientce trefną monetę. Ta jednak zorientowała się, że nie jest to prawny środek płatniczy.
- Jak powiedziałam, że tego nie przyjmę, to się oburzył - opowiada dziewczyna. - Powiedział, że pracuję w sklepie i powinnam wiedzieć, że istnieją takie monety, które nie są w obiegu, ale można nimi płacić. Zdecydowałam, że dzwonię do szefa.
Kierownik sklepu nie pozwolił przyjąć monety, więc ekspedientka poprosiła mężczyznę, aby wymienił pieniądze w banku. Ten zadeklarował, że tak właśnie zrobi, jednak do sklepu już nie wrócił.
Zgodnie z opisem ekspedientki oszust to mężczyzna około 30 lat, szczupły, wysoki. Miał lekko odstające uszy, z kolczykiem w lewym. Ubrany był na sportowo. Miał także średniej długości brodę.
Na szczęście w tym sklepie odzieżowym jest monitoring. Policja jest już w posiadaniu nagrania. Mężczyzna pozostaje jednak nieuchwytny.
Reporterzy "Gazety Krakowskiej" postanowili sprawdzić czy faktycznie istnieją stare monety, którymi można płacić i jak je rozpoznać.
- Legalnym środkiem płatniczym są wszystkie monety wydane po 1995 roku - mówi Przemysław Kuk z NBP. - Bank każdego roku wypuszcza do obiegu kilkadziesiąt takich monet, jednak są to zwykle kolekcjonerskie egzemplarze, którymi nikt nie zamierza płacić.
Jak dodaje Kuk, ekspedientki mają obowiązek przyjąć tylko srebrne i złote monety kolekcjonerskie oraz okolicznościowe dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold.
Przypadki płatności takimi monetami są znikome, ponieważ ich wartość znacznie przekracza wybity nominał.
Serwis Wybory 2011: Najświeższe informacje wyborcze z Małopolski!
Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa! **Podpisz petycję do rządu**
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!