Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Przyjedzie do nas papież Franciszek i tysiące pielgrzymów z całego świata

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W Oświęcimiu spodziewają się, że w ciągu kilku dni samo miasto odwiedzi kilkanaście tysięcy pątników. Z wyliczeń organizatorów wynika, że razem z pielgrzymami, którzy przyjadą zwiedzić były obóz Auschwitz pod koniec lipca będzie tutaj przyjeżdżać 600 autokarów dziennie

Paweł Prokopowicz, uczeń III klasy Gimnazjum Zespołu Szkół Zadowowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, już nie może doczekać się Światowych Dni Młodzieży i przyjazdu papieża Franciszka. Rodzina Pawła będzie gościć czterech młodych pielgrzymów ze Słowacji.
– To był właściwie pomysł mojego starszego brata Tomka po tym, jak z prośbą o przyjmowanie uczestników ŚDM zwrócił się do nas ksiądz Piotr zajmujący się oazą w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – mówi oświęcimski gimnazjalista.
Cieszy się, że będzie miał okazję poznać młodych ludzi z innych krajów. – Rodzice chętnie się zgodzili. Mamy dom jednorodzinny, więc miejsce na pewno się znajdzie ­– dodaje Paweł.
W Diecezjalnych Spotkaniach Młodych, które odbędą się od 18 do 25 lipca i będą poprzedzać Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, w diecezji bielsko-żywieckiej weźmie udział 10 tys. zagranicznych pielgrzymów, m.in.: z Włoch, Holandii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii, Słowacji, RPA.
– Będą mieszkać u polskich rodzin – mówi ks. Piotr Hoff­mann, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM. W naszym regionie najwięcej zakwaterowanych ich będzie w dekanacie andrychowskim – 450, osieckim – 350, kęckim – 265, jawiszowickim – 260 i oświęcimskim – 100.
– Nie było żadnych problemów ze znalezieniem chętnych. Już rok temu mieliśmy wystarczającą liczbę miejsc. Niektórzy będą przyjmować nawet do 10 osób – dodaje ks. Piotr Hoff­mann.
Poza noclegiem mają zapewnić im śniadanie i kolację. Reszta jest na głowie organizatorów. W Oświęcimiu niezależnie od rodzin grupę młodych pątników reprezentujących 60 wspólnot z pięciu kontynentów planują przyjąć także salezjanie.
Według organizatorów ŚDM, tysiące młodych ludzi chcą w tym czasie zwiedzić także były nazistowki niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Szacują, że może być ich ponad 300 tysięcy. W Oświęcimiu spodziewają się, że część z nich dotrze także do miasta, a na pewno będą to uczestnicy wspomnianych Spotkań Młodych.
– Oświęcim jest jednym z miast, które są ujęte w ich programie i stąd w dniach od 20 do 22 lipca miasto odwiedzi w sumie 10 tys. osób – zaznacza diecezjalny koordynator ŚDM. W związku z tym przygotowane zostały cztery trasy zwiedzania miasta. – Ponadto 23 lipca na oświęcimskim Rynku planowany jest koncert dla kilku tysięcy młodych pielgrzymów – zapowiada salezjanin ks. Andrzej Policht, jeden z organizatorów Diecezjalnych Spotkań Młodych w Oświęcimiu.
Na czas ŚDM w mieście uruchomione zostaną trzy centra obsługi pielgrzymów na bulwarach, obok Oświęcimskiego Centrum Kultury i kościoła św. Józefa. Ponadto przewidziano dodatkowe parkingi dla autobusów z pielgrzymami na ulicach Tysiąclecia i Szustera na os. Chemików.
– Diecezjalne Spotkania Młodych potrwają do poniedziałku, 25 lipca i wówczas wszyscy pielgrzymi przeniosą się do Krakowa i jego okolic – dodaje ks. Piotr Hoffmann.
Na przyjęcie uczestników ŚDM przygotowują się także w powiecie wadowickim, który znalazł się w tzw. drugiej strefie zakwaterowania pielgrzymów, tzn. gdy dniach 26-31 lipca zabraknie miejsc w Krakowie, będę tu nocować. Zapewne wielu z nich będzie chciało zobaczyć Wadowice, rodzinne miasto św. Jana Pawła II.
Starostwo zapowiedziało, że na ich potrzeby udostępni budynki szkół ponagimnazjalnych. Cały czas do Parafialnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Wadowicach napływają zgłoszenia grup pielgrzymów. Wiadomo, że np. pątnicy z Brazylii będą nocować we Frydry­cho­wicach.

Wizyty papieży w byłym obozie Auschwitz

A Wizyta papieża Franciszka w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau przewidziana jest w piątek, 29 lipca na godz. 9.30. W południe papież ma wrócić do Krakowa. Będzie miała podobny przebieg jak wizyty dwóch wcześniejszych papieży. Na razie nie wiadomo np., czym Franciszek przybędzie ani czy odprawiona z tej okazji zostanie msza św.
A 7 czerwca 1979 r. bramę obozową z napisem „Arbeit macht frei” przekroczył Ojciec Święty Jan Paweł II. Nawiedził celę śmierci, w której zginął św. Maksymilian Maria Kolbe, złożył wieniec i modlił się na dziedzińcu bloku 11, na którym rozstrzeliwano więźniów. Następnie odleciał śmigłowcem do Brzezinki, gdzie czekało na niego ponad milion wiernych i 200 byłych więźniów obozów koncentracyjnych – kapłanów i biskupów, ubranych w czerwone ornaty. To oni koncelebrowali mszę św. przy ołtarzu ustawionym na dawnej rampie obozowej. W homilii Jan Paweł II złożył hołd ofiarom obozu i II wojny światowej.
A 28 maja 2006 r. były obóz Auschwitz odwiedził papież Benedykt XVI. Modlił się przed Ścianą Straceń i w celi św. Maksymiliana w bloku 11. W Birkenau przeszedł wzdłuż 22 tablic upamiętniających śmierć więźniów z różnych krajów. W chwili przybycia Benedykta XVI zaczął padać deszcz. Gdy przechodził wzdłuż tablic, na niebie pojawiła się tęcza, która w Starym Testamencie jest znakiem przymierza Boga z człowiekiem. (BOK)

Rozmowa z Bartoszem Bartyzelem, rzecznikiem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

A Ilu uczestników Światowych Dni Młodzieży będzie chciało zwiedzić Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau?
Takich danych ze względów bezpieczeństwa nie podajemy, ale nie ulega wątpliwości, że zainteresowanie ze strony uczestników Światowych Dni Młodzieży jest ogromne. Stąd w dniach od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia wyłącznie oni będą mogli zwiedzać Miejsce Pamięci Auschwitz po wcześniejszym zarejestrowaniu się w stworzonym do tego celu serwisie internetowym. Warto podkreślić, że w tej chwili większość z wyznaczonych dni zwiedzania przez osoby, które przyjadą na ŚDM, jest już zajętych. Pozostały jeszcze wolne miejsca w skrajnych terminach. W związku z tak dużą liczbą chętnych podjęta została także decyzja o wyznaczeniu specjalnej trasy zwiedzania.
A Jakie miejsca będzie obejmować ta trasa?
Przede wszystkim uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą mogli zwiedzić obie części byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, czyli Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, z uwzględnieniem najważniejszych miejsc związanych z historią obozu. Ze względu jednak na to duże zainteresowanie i wymogi ochrony konserwatorskiej, zwiedzanie nie będzie obejmować wnętrz historycznych budynków byłego obozu. Najistotniejsze zagadnienia przybliży natomiast przygotowana na tę okazję wystawa plenerowa w obu częściach obozu.
A Czy istniejąca liczba miejsc parkingowych przy Muzeum jest wystarczająca?
Miejsca postojowe wyznaczone zostały na terenie parkingu po dawnym PKS i centrum obsługi turystów w Brzezince. Informacje w tej sprawie zostały wysłane do organizatorów przygotowujących przyjazdy poszczególnych grup. Autobusy będą specjalnie oznakowane.
A Jak będzie funkcjonowało Muzeum 29 lipca, czyli w dniu wizyty papieża Franciszka?
Nie komentujemy żadnych informacji związanych z przyjazdem Ojca Świętego do byłego obozu Auschwitz-Birkenau.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska