https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim to tylko Muzeum? To miasto ma wiele do zaoferowania, ale były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau jednak nadal kładzie się cieniem

Małgorzata Gleń
Zamek w Oświęcimiu ze średniowieczną basztą i tunelami pod wzgórzem zamkowym przyciąga coraz więcej turystów z całej Polski i zagranicy
Zamek w Oświęcimiu ze średniowieczną basztą i tunelami pod wzgórzem zamkowym przyciąga coraz więcej turystów z całej Polski i zagranicy Konrad Rutkowski / zbiory Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Do Oświęcimia do roku przyjeżdża prawie 2 miliony ludzi. Ale czy na pewno do Oświęcimia? Oni jadą zobaczyć były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz - Birkenau. Nie tylko dla zagranicznych gości, ale także dla wielu Polaków, miasto z niczym innym się nie kojarzy. Czy ma coś innego zaoferowania? Sprawdzamy.

Oświęcim ma trochę ponad 35 tysięcy mieszkańców, którzy dumni są z jego historii. Miasto ma udokumentowaną ponad ośmiuset letnią historię i należy do najstarszych piastowskich grodów kasztelańskich w Polsce. Przez ponad 200 lat (1315–1564) Oświęcim był stolicą księstwa oświęcimskiego. Od 1564 był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

Oświęcim rozwijał się

1 marca 1856 roku otwarta została Cesarsko-Królewska Uprzywilejowana Kolej Północna Cesarza Ferdynanda, jedna z pierwszych linii żelaznych w Polsce. Miasto i okolice szybko rozwijały się. Co ciekawe, stacja kolejowa "Oświęcim" została umiejscowiona w sąsiedniej miejscowości - Brzezince, ok. kilometra od oświęcimskiego Rynku. Dopiero potem zmieniono grancie,

Przez kolejne lata w obu tych miejscowościach powstawały fabryki i zakłady. Przed wojną w Oświęcimiu mieszkało ok. 13 tysięcy ludzi, po połowie Polaków i Żydów.

Potem Niemcy najechali Polskę

I wszystko się zmieniło. Oświęcim zajęty przez Niemców na początku wojny pod koniec października 1939 roku został formalnie włączony do III Rzeszy z niemiecką nazwą Auschwitz. Niemcy zaczęli realizować związane z nim własne plany. Miał stać się "bastionem niemczyzny na Wschodzie".

27 kwietnia 1940 roku po inspekcji różnych obiektów dowódca SS Heinrich Himmler wydał rozkaz założenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, noszącym już wówczas niemiecką nazwę Auschwitz. Dlaczego wybrali Oświęcim? Między innymi dlatego, że był tu ważny węzeł kolejowy.

Nowa nadzieja w Oświęcimiu

Teraz Oświęcim spokojne i zadbane miasteczko, idealne do zamieszkania i zobaczenia. W porównaniu z podobnej wielkości miastami ma wiele plusów:

  • - Całą sieć ścieżek rowerowych, zarówno przy drogach jak i wytyczonych poza głównymi szlakami komunikacyjnymi

  • - Wiele muzeów

  • - Dużo nowych domów, jednorodzinnych i wielorodzinnych

  • - Parki z atrakcjami dla dzieci

  • - Dwa kina

  • - Centra handlowe

  • - Dobrą sieć dróg

Niemcy wiele złego zrobili mieszańcom miasta, tworząc tu obóz zagłady, ale Oświęcim nie poddał się. W czasie wojny stracił więcej niż połowę mieszkańców, ale odrodził się. Już pięć lat po wojnie mieszkało tu ponad 10 tys. osób, za kolejne pięć lat, w 1955 roku - 23 323. W latach 70-tych liczba mieszkańców wzrosła do ponad 40 tys.

Specjalny program dla Oświęcimia

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy realizowany jest od 1997 r. Program tworzy warunki do zapewnienia pokoju społecznego wokół byłego KL Auschwitz-Birkenau oraz godnego upamiętnienia największego w Europie i na świecie miejsca pamięci masowej zagłady milionów ludzi. Zadania wykonane w dotychczasowych etapach OSPR przyczyniły się do rewitalizacji otoczenia miejsca pamięci masowej zagłady, poprawy dostępności komunikacyjnej Oświęcimia oraz wyeksponowania jego walorów turystycznych i edukacyjnych.

Obecnie realizowany jest VI etap Programu, obejmujący lata 2021-2025. Beneficjentami programu są: Powiat Oświęcimski, Miasto Oświęcim, Gmina Oświęcim, Gmina Brzeszcze, Gmina Chełmek i Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. W tym etapie zaplanowano realizację zadań o łącznej wartości 92 mln zł. Z czego 61 mln zł podchodzi z budżetu państwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska