https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Frekwencja odwiedzających Muzeum Auschwitz rośnie. W tym roku powinna osiągnąć 2 miliony osób

Bogusław Kwiecień
Frekwencja odwiedzających tereny byłego obozu w tym roku ma osiągnąć 2 mln osób
Frekwencja odwiedzających tereny byłego obozu w tym roku ma osiągnąć 2 mln osób Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau
Liczba odwiedzających Muzeum Auschwitz-Birkenau osiągnie w 2025 roku 2 mln. Tak wynika z szacunków placówki po pierwszych miesiącach tego roku.

Frekwencja odwiedzających Muzeum Auschwitz rośnie

Frekwencja wraca powoli do stanu przed pandemią COVID, chociaż wciąż jest znacznie poniżej rekordowego roku 2019, gdy tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedziło 2 mln 320 tys. osób.

Dane za pierwsze miesiące tego roku wskazują, że w tym roku powinniśmy osiągnąć liczbę 2 milionów odwiedzających. Jednakże cały czas wydaje się, że na wolniejszy niż myśleliśmy wzrost frekwencyjny nadal w jakiś sposób wpływają dwa wydarzenia na świecie: wojna w Ukrainie, a także konflikt na Bliskim Wschodzie – powiedział dyrektor placówki dr Piotr M. A. Cywiński podczas pierwszego posiedzenia Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nowej kadencji.

Dla porównania w 2024 roku muzeum odwiedziło ponad 1,83 mln osób, co z kolei oznaczało wzrost w stosunku do 2023 o prawie 10 proc.

Przed pandemią do Miejsca Pamięci Auschwitz corocznie przyjeżdżało ponad 2 mln osób. Sytuacja po gwałtownym spadku spowodowanym lockdownem zaczęła się normalizować w 2022 roku, gdy frekwencja wyniosła przeszło 1 mln 184 tys. W następnym roku osiągnęła już poziom 1 mln 670 tysięcy.

Największą grupę odwiedzających, ok. jednej czwartej, stanowią osoby z Polski. Według deklaracji z systemu rezerwacji kolejnymi pod względem frekwencji krajami są: Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i Niemcy.

Dyrektor Cywiński podkreślił, że zdecydowana większość odwiedzających jest oprowadzana przez przewodników muzealnych, co jest niezwykle ważne w zetknięciu ze skomplikowaną i pełną emocji historią i pod kątem edukacji w Miejscu Pamięci.

Zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz online

Część przewodników oprowadza także odwiedzających w systemie online za pomocą platformy „Auschwitz. In Front of Your Eyes”.

– Chcemy wychodzić z tym projektem nie tylko do szkół i instytucji edukacyjnych, ale też do przedstawicieli świata korporacji. Jesteśmy w trakcie opracowywania szczegółów zupełnie nowego programu online i mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy w stanie docierać do zupełnie nowej grupy odbiorców, dla których refleksja nad moralną odpowiedzialnością osadzona na pamięci o Auschwitz może mieć duże znaczenie – powiedział Piotr Cywiński.

Nowa Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Pierwsze spotkanie Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powołanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską, było okazją do wręczenia nominacji.

Jej przewodniczącą została prof. dr hab. Barbara Engelking. Ponadto w składzie rady są: Bogdan Bartnikowski, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, Piotr Hertig, Anna Mirkes-Radziwon, dr hab. Katarzyna Person, Jacek Purski, dr Joanna Talewicz, Piotr Wiślicki.

Rada „sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, ocenia, na podstawie przedłożonego przez dyrektora muzeum sprawozdania rocznego z działalności, działalność muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan działalności”.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Finisz kampanii. Ostatnia debata prezydencka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska