Frekwencja odwiedzających Muzeum Auschwitz rośnie
Frekwencja wraca powoli do stanu przed pandemią COVID, chociaż wciąż jest znacznie poniżej rekordowego roku 2019, gdy tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedziło 2 mln 320 tys. osób.
Dane za pierwsze miesiące tego roku wskazują, że w tym roku powinniśmy osiągnąć liczbę 2 milionów odwiedzających. Jednakże cały czas wydaje się, że na wolniejszy niż myśleliśmy wzrost frekwencyjny nadal w jakiś sposób wpływają dwa wydarzenia na świecie: wojna w Ukrainie, a także konflikt na Bliskim Wschodzie – powiedział dyrektor placówki dr Piotr M. A. Cywiński podczas pierwszego posiedzenia Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nowej kadencji.
Dla porównania w 2024 roku muzeum odwiedziło ponad 1,83 mln osób, co z kolei oznaczało wzrost w stosunku do 2023 o prawie 10 proc.
Przed pandemią do Miejsca Pamięci Auschwitz corocznie przyjeżdżało ponad 2 mln osób. Sytuacja po gwałtownym spadku spowodowanym lockdownem zaczęła się normalizować w 2022 roku, gdy frekwencja wyniosła przeszło 1 mln 184 tys. W następnym roku osiągnęła już poziom 1 mln 670 tysięcy.
Największą grupę odwiedzających, ok. jednej czwartej, stanowią osoby z Polski. Według deklaracji z systemu rezerwacji kolejnymi pod względem frekwencji krajami są: Wielka Brytania, Hiszpania, Włochy i Niemcy.
Dyrektor Cywiński podkreślił, że zdecydowana większość odwiedzających jest oprowadzana przez przewodników muzealnych, co jest niezwykle ważne w zetknięciu ze skomplikowaną i pełną emocji historią i pod kątem edukacji w Miejscu Pamięci.
Zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz online
Część przewodników oprowadza także odwiedzających w systemie online za pomocą platformy „Auschwitz. In Front of Your Eyes”.
– Chcemy wychodzić z tym projektem nie tylko do szkół i instytucji edukacyjnych, ale też do przedstawicieli świata korporacji. Jesteśmy w trakcie opracowywania szczegółów zupełnie nowego programu online i mamy nadzieję, że w ten sposób będziemy w stanie docierać do zupełnie nowej grupy odbiorców, dla których refleksja nad moralną odpowiedzialnością osadzona na pamięci o Auschwitz może mieć duże znaczenie – powiedział Piotr Cywiński.
Nowa Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Pierwsze spotkanie Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau powołanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską, było okazją do wręczenia nominacji.
Jej przewodniczącą została prof. dr hab. Barbara Engelking. Ponadto w składzie rady są: Bogdan Bartnikowski, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, Piotr Hertig, Anna Mirkes-Radziwon, dr hab. Katarzyna Person, Jacek Purski, dr Joanna Talewicz, Piotr Wiślicki.
Rada „sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, ocenia, na podstawie przedłożonego przez dyrektora muzeum sprawozdania rocznego z działalności, działalność muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan działalności”.
Zobacz także
